Ana Sayfa Siyaset DENİZCİLİK BAKANLIĞI KURULSUN!

DENİZCİLİK BAKANLIĞI KURULSUN!

İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL “Denizcilik Bakanlığı” kurulması için Kanun Teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2016 Perşembe 03:35
DENİZCİLİK BAKANLIĞI KURULSUN!

TANAL;Dış ticaretimizin geliştirilmesi ve ekonomimizin dışa açılarak dünya ekonomisiyle bütünleşmesi açısından denizcilik sektörünün önemli bir fonksiyona sahip olduğuna vurgu yaptı.

Avukat Mahmut TANAL;Dünya ticaretinin yüzde 80’i deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir ve Türkiye’de de durum bundan farklı değildir. Denizcilikte Türkiye’nin 3 temel hedefi olmalıdır. Bunlar daha fazla sayıda Türk bayraklı gemiye sahip olmak, Dünya deniz ticaretinden daha fazla pay almak ve özellikle navlun açığını kapatmaktır. Dedi.

                        Ayrıca Mahmut TANAL Türkiye bir deniz ülkesidir ve denizcilik sektörü de stratejik bir sektördür. Böyle bir sektörün stratejik bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir. Ancak Türkiye’nin dış ticarette navluna olan bağlılığı ortadadır. Ülkemizin bu durumu lehine çevirmesi için en kuvvetli sektör ise denizciliktir. Bunun için gerekli yasal düzenleme dahil, denetim, destek, bütün alt yapı yatırımlarının eş zamanlı yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca sıkı bir denetim yapılmadığı ve önlem alınmadığı takdirde gelecek nesiller denizlerimizde bulunan balık türlerini ancak resimlerde görebileceklerdir. Bilinçsiz ve aşırı avlanma yüzünden Denizlerimizdeki balık türlerinde hızla azalma yaşanmakta ve bu durum üreticilerimizi rahatsız etmektedir. Denizcilerimizin ve ticari balıkçılıkla uğraşan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına atılacak en önemli adım doğrudan Deniz Bakanlığı kurmaktır. Diyerek TBMM’ye Kanun Teklifi verdi.

               Mahmut TANAL, Üç tarafı denizlerle çevrili Ülkemizin denizciliği yeniden keşfetmesi, denizci millet kimliğini hatırlaması, Dünya sıralamasında Türk sahipli filomuzun en üst sıralara yükselmesi ve yat-gemi inşası ile faal tersane sayımızın artması gerekmektedir.

Türkiye’nin denizcilikte transit bir ülke konumuna gelmesi gerekmektedir. Türkiye’nin özellikle transit limanlar ülkesi olarak anılması için de Denizcilik Bakanlığının kurulması önemlidir. Kanun Teklifim Değerlendiril ve Denizcilik Bakanlığı kurulursa hizmette etkinlik ve verimlilik sağlanacaktır dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık