Ana Sayfa Güncel Deprem Enkazlarında arama çalışması yapılmayacak

Deprem Enkazlarında arama çalışması yapılmayacak

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Van’da sona eren enkaz arama çalışmalarının Erciş’te Cumartesi günü akşam sona ereceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 19:20
Deprem Enkazlarında arama çalışması yapılmayacak
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, enkaz arama çalışmalarını izlemek üzere Erciş’e geldi. İlçede arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını inceleyen Bakan Şahin, Ereksan Apartmanında yapılan çalışmalar hakkındı bilgi aldı. Enkaz arama çalışmalarının Van’da sona erdiğini, Erciş’te ise Cumartesi akşamı sona erebileceği bilgisini veren Bakan Şahin, “Şu an 9 binada arama yapılıyor. Ancak insan olma ihtimali çok zayıf. Enkazlarda insan olabilir ancak, canlı olma ihtimali yok. Yarın akşam itibariyle Erciş’te de enkaz arama çalışmalarının sona ermesi planlanıyor. Erciş’te 65, Van’da 15 ekip enkaz altından 220 civarında insanı çıkardı. Sağlık hizmetlerinde başarılı bir performans ortaya kondu. Dünyaya örnek bir çalışma yapıldı" diye konuştu.

Çadır, ısınma, beslenme gibi hizmetlerde artık sorun olmadığını vurgulayan Bakan Şahin, çadır konusunda ferdi taleplerden kaynaklanan sıkıntının sona erdiğini kaydetti. Bakan Şahin, “Çadır konusunda köylerden gelen birkaç heyecanlı talep sahibi arkadaşımızın normal dışı davranışları oldu. Buna da asker ve polisimiz müdahale etmedi. Deprem psikolojisi içinde gördük. Talan, yağma, hırsızlık olmadı. Güvenlik konusunda da tamamen profesyonel bir hizmet verildi" dedi. Depremzedelerin orta vadede ihtiyaçlarının giderilmesi için prefabrik konutlar konusunda çalıştıklarını anlatan Bakan Şahin, prefabrik evlerin en geç iki aylık süre içerisinde bölgede kurulmasını planladıklarını söyledi. Bakan Şahin, deprem bölgesinde çalışırken yakınlarını kaybeden jandarma, polis gibi güvenlik güçlerinin durumlarının değerlendirildiğini de belirterek, uygun periyotlar halinde değişim ve dönüşümü sağlayacaklarını bildirdi.
Bakan Şahin, yıkım çalışmaları yapılan Ereksan apartmanındaki ekiplerle görüştükten sonra kriz merkezine gitti.(gazeteport)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık