Ana Sayfa Eğitim DERSHANELER SINAVSIZ EĞİTİMLE KALKACAK

DERSHANELER SINAVSIZ EĞİTİMLE KALKACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneyi gerektiren sınavlardan kurtulacak bir yaklaşımla, eğitim sisteminin kurgulanması üzerinde çalışıyor.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2012 Salı 15:56
DERSHANELER SINAVSIZ EĞİTİMLE KALKACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kapatılmasına ilişkin açıklamaları üzerine tekrar gündeme gelendershanelerin durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı çalışmada dershanelerin yüzde 6,6'sının fiziki şartlarının özel okul olmaya uygun olduğunu belirledi.


Bakanlığın yaptığı çalışmada, Türkiye genelinde dershane sayısı 3 bin 961, özel okul sayısı ise 5 bin 269 olarak tespit edildi.


Bakanlığın iç denetim raporunda yer alan bilgilere göre, dünyada az sayıda ülkede Türkiye'dekine benzerdershane sistemi bulunuyor.


Dershanelerin olmadığı birçok ülkede öğrenciler, okullarının açtığı ve kar amacı taşımayan kurslarla daha fazla eğitim alabiliyor.İhtiyacın ortadan kalkması lazım
Öte yandan, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın organize ettiği 10. Kalkınma Planı'yla ilgili bir rapor çalışması olacağını belirterek, "Bu rapor çalışması kapsamında, dershaneler konusundaki görüşlerimizi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na ileteceğiz." dedi.


Türkiye Özel Okullar Birliği Genel Başkanı Cem Gülan de dershanelerin kalkması için dershanelere olan ihtiyacın ortadan kalkması gerektiğine işaret ederek, ''Özel okul olmaları için de özel okulculuğa daha fazla talep olması lazım" şeklinde konuştu.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star