Ana Sayfa Siyaset DEVLET BAHÇELİ "İNTİKAM KOKUSU VAR"

DEVLET BAHÇELİ "İNTİKAM KOKUSU VAR"

Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2012 Salı 03:03
DEVLET BAHÇELİ
Bir gazetecinin, ''Genelkurmay Başkanı resepsiyona katıldı. Nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusunu Bahçeli, ''AK Parti'nin 9. yılı hayırlı oluyor. Ülkemiz açısından olumlu bir gelişme. Gerilimi aşağı çeker. Normalleşme sürecini hızlandırır'' diye yanıtladı.

''Sayın Meclis Başkanı'nın tutuklu milletvekilleriyle ilgili yeni bir süreç başlatmasını nasıl karşılıyorsunuz' sorusunu yanıtlarken Bahçeli, ''Grup Başkanvekilimiz Sayın Mehmet Şandır, toplantıya iştirak ettiler. Orada partimizin yaklaşımını ortaya koydular ama bir ortak çözüme ulaşılamadığı için zannediyorum ayın 25'in sonra ikinci toplantıda görüşmeler sürdürülecek. Bizim de hazırlığımız var. 'Biz de milletvekili yoktur' diye toplantıya iştirak etmemek doğru değildir. Bu, Türkiye'nin sorunu haline dönüşmüştür'' dedi.

''Artık, Türkiye'de milletvekillerinin tutukluk hallerine son veren hayırlı adımın atılmasında yarar vardır diye düşünüyoruz' ifadesini kullanan Bahçeli, ''Bunu her zaman gündemde tutmanın, tartışmanın önemli bir zemini olmasını sürdürmenin ülkemize bir faydası olmayacağı kanaatindeyiz. Başlatılmış olan görüşme sürecinde değerlendirilir. Bazen de kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım. Geleceği düşünmek lazım'' diye konuştu.

Türban değerlendirmesi
''Türbana ilişkin yasak sona erdi resepsiyonlarda. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Bahçeli, ''Bu soru, hala sorun olduğunun işareti olarak görülür. Onun için artık bu sorulardan vazgeçin. Hayat normalleşiyor, güzel bir Türkiye'ye doğru gidiliyor. Bugünkü manzara da onu gösteriyor'' yanıtını verdi.

Japon restoranı
Milletvekilleriyle yapılacak toplantı için Japon restoranını seçmelerine ilişkin soruya Bahçeli, ''Çin'e, Japonya'ya alaka artıyor. Biz gidemiyoruz bari Ankara'dakine ulaşalım istedik'' şeklinde espri yapması gülüşmelere neden oldu. Bahçeli, hiç Japon yemeği yemediğini belirterek, ''Orada da Türk yemeği yeriz'' dedi.

Demirel'i koordinatör göstermek yanlış
Bir gazetecinin, 28 Şubat sürecine yönelik yargılamalara ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Bahçeli, şunları söyledi:

''Süreç kendi boyutunda gelişme gösteriyor ama fazla uzatılmadan hızlı ve adil bir yargılamayla Türkiye'nin gündemindeki hesaplaşmanın intikama dönüşmeden sonuçlanmasında fayda var. Herkes kime husumet besliyorsa onun bir darbe kapsamı içerisine alınarak sorgulanmasını arzu eder hale geliyor. Bu bakımdan, Sayın Süleyman Demirel Bey'i bu işin koordinatörüymüş gibi takdim etmek Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten, MGK'ya başkanlık yapan bir şahsiyet olarak birden işin içine dahil etmek çok yanlış. Demek ki her ne kadar, 'biz intikamcı değiliz' demiş olsalar dahi intikam kokusu var. Bundan vazgeçmesi lazım iktidarın. Yargının daha bağımsız bir şekilde faaliyetini sürdürmesine katkı sağlaması lazım.''AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık