Ana Sayfa Urfa Haberleri Devlet Tamam Sıra Belediyelerde

Devlet Tamam Sıra Belediyelerde

PDY-FETÖ üyeleri hakkında tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da operasyonlar sürüyor. Aralarında askerlerin, hakimlerin, savcıların, üst düzey bürokratlarının gözaltı ve tutuklamalarının ardından gözler belediye ve diğer teşkilatlara çevrildi.

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2016 Çarşamba 11:55
Devlet Tamam Sıra Belediyelerde

Türkiye'de halkın, cumhurbaşkanının ve hükümetin kararlı bir şekilde durarak püskürttüğü 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra hükümet devletin farklı kademelerindeki Paralel Devlet Yapılanması (PDY)-Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu oldukları tespit edilen asker, hakim, savcı, polislerin gözaltı ve tutuklamalarının ardından gözler belediye ve diğer teşkilatlarda görev yapanlara çevrildi. Yeni operasyon dalgasıyla bu kişilerin de tasfiye edilmesi bekleniyor. PDY-FETÖ üyesi oldukları tespit edilen binlerce kişi hakkında tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da operasyonlar devam ediyor. Dün konuyla ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, "İdari anlamda malum yapıyla bağlantısı bulunan değişik kademelerdeki kamu görevlilerine yönelik ilEmniyet Müdürlüğü'nde 150 polis, 55 hâkim - savcı ve 2 kaymakamın açığa alma, gözaltına alma süreci devam ediyor" dedi. 
Şanlıurfa Valisi, Güngör Azim Tuna, dün valilikte düzenlen basın toplantısında darbe girişimi ile ilgili tutuklamalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Vali Tuna, 15 Temmuz Cuma akşamı yaşanan gelişmelerle birlikte Kolordu Komutanlığından gelen emir ve talimatla hareket ederek tugay ve jandarmada önlem aldıklarını ifade etti.

'ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ'
Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, zor bir süreçten geçildiği ifade ederek, "Bulunduğumuz bu süreçte birli kirliğini yaşanıyor. Bu duruma açıklık getirmek için basınla bir araya geldik. Yanlış yönlendirmeler, provokasyonlar halkın kafasını karıştırabiliyor. Zor bir süreçten geçiyoruz. Şanlıurfa'da Cumhuriyet Başsavcılığımızın yaptığı çalışmalar devam ediyor. Fiilen bir kalkışma hareketi de olmasa da, darbecilerle irtibat halinde harekete geçmeyi bekleyen unsurlar olabileceği gibi, yapılan tespitlere göre gerekli işlemler yapılmıştır. Neticelerini hep birlikte göreceğiz" şeklinde konuştu.

 

'KOLORDUNUN TALİMATINA GÖRE HUKUK DIŞI UYGULAMALARA İZİN VERİLMEYECEK'
Vali Güngör Azim Tuna, kesinlikle askerlerin yerini terk etmeyeceğini belirterek, "Kesinlikle Kolordunun talimatına göre hukuk dışı uygulamalara izin verilmeyecek. Kesinlikle askerlerimiz yerini terk etmeyecek. Kışlalarında çıkmamaları noktasında talimat geldi. Tugayda biz bu durumu dedik. Herhangi bir duruma kalkışmadılar. Her türlü vatan hainliğini yapabilecek unsurlar da bulunuyordu. Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa böyle büyük bir ihanet gerçekleştirildi. Uçaklarla, helikopterlerle halkı, meclisi bombalayarak gözü dönmüş bir şekilde bir darbe girişimini yapmaya kalkıştılar. Olası durumlara karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor. Şanlıurfa'da da jandarma ve tugaydaki birliklerimiz herhangi bir harekâta kalkışmadı. Özellikle jandarmamız hep yanımızda durdu. Devletin anayasal düzeninin dışına çıkmadan herhangi bir hareket gerçekleştirmedi. Askerimizi rencide etmeyeceğiz, asker bizim askerimiz. Bu ordu bizim ordumuzdur. İçlerinde çürük elmalar vardı, bunları ayıkladık ve ayıklamaya devam ediyoruz. Terörle mücadelede kesinlikle bir zafiyet olmaması gerekiyor ve bunun için onlara ihtiyacımız var. Sürecin başından beri ilçelerimiz de hiçbir sıkıntı olmadı" dedi.

'TUGAYDAN HİÇBİR ŞEKİLDE ÇIKIŞ OLMADI'
Vali Tuna, gözaltı işlemlerinin devam ettiğinin altını çizerek, "Tugaydan hiçbir şekilde çıkış olmadı, biz tedbirimizi almıştık. Biz her ihtimali göz önüne alarak iş makineleriyle belli yerleri kapattık. Bizim yanımızda durdular, halka yönelik herhangi bir girişimde bulunmadılar. Önlemler devam ediyor. Kamu düzeninin sağlanması noktasında çalışmalarımız sürüyor. Sınırda bulunan bir il olarak her türlü güvenlik önlemi alındı. Uyanık olmamız gerekiyor. Hem hududu koruma hem de terör örgütlerine karşı kolluk kuvvetleri çalışmalarını yapıyor. Çok hassas bir noktadayız. Sınırların iyi bir şekilde muhafazası önemli. İdari anlamda malum yapıyla bağlantısı bulunan değişik kademelerdeki kamu görevlilerine yönelik İl Emniyet Müdürlüğü'nde 150 polis, 55 hâkim - savcı ve 2 kaymakamın açığa alma, gözaltına alma süreci devam ediyor. Ayrıca vatandaşlarımız çeşitli yerlerde toplanarak gösteri, açıklamalar ve destek faaliyetleri sürüyor. Güvenlik önlemlerini sağlıyoruz. Her türlü provokasyona karşı vatandaşlarımız uyanık olsun. Darbeye karşı duruşlarından dolayı vatandaşlara teşekkür ediyorum. Anayasal düzene, milli iradeye sahip çıktıları için minnettarız. Eğer darbe başarılı olsaydı bugün ne olacağını düşünemezdik bile. Değişik STK'larda ve kurumlarda yuvalanmış, ülkenin kaynaklarını başka yerlere aktaran kişileri iyice tespit etmeliyiz" diye konuştu.

GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER HAKKINDA SONRADAN BİLGİ VERİLECEK
Vali Tuna düzenlediği basın toplantısında dün sabah gözaltına alınan basın mensupları Mehmet Dener ve Muhammet Taşçılar hakkında da konuştu. Tuna, gözaltına alınan gazetecilerle ilgili olarak, "Gözaltına alınan iki basın mensubu var ve bununla ilgili gelişmeler daha sonra sizlere aktarılacaktır" dedi.

GAZİANTEP BELEDİYESİNDE OPERASYON BAŞLADI
Tüm Türkiye'de PDY-FETÖ üyelerine karşı başlatılan operasyonların belediye ayağınaGaziantep Büyükşehir Belediyesi bastı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aralarında daire başkanlarının da bulunduğu şahısların bir kısmını emekliye bir kısmını ise görevden aldı. Belediyeden yapılan açıklamada, "30 Mart 2014 yılında göreve geldikten sonra yapmış olduğumuz tespit ve değerlendirmeler sonucunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde Paralel Yapı ile bağlantıları tespit edilen 6 daire başkanı ve üstü, 11 şube müdürü, GASKİ Genel Müdürlüğü'nde 5 daire başkanı ile üstü ve 8 şube müdürü bir kısmı emekliye sevk edildi, bir kısmı da görevlerinden alınmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde milli iradeye darbe teşebbüsü sonunda yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde 2 daire başkanı ve 1 şube müdürü, GASKİ Genel Müdürlüğü'nde 2 genel müdür yardımcısı, 3 daire başkanı ve 1 şube müdürü görevlerinden alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: Gazete İpekyol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık