Ana Sayfa Kültür/Sanat Devlet Tiyatrosu, Şanlıurfa'da da Sahne Açacak.

Devlet Tiyatrosu, Şanlıurfa'da da Sahne Açacak.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü gelecek yıl Şanlıurfa'da şube açmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 31 Aralık 2012 Pazartesi 14:30
Devlet Tiyatrosu, Şanlıurfa'da da Sahne Açacak.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü gelecek yıl Şanlıurfa'da şube açmayı planlıyor.

Alınan bilgiye göre, değerleri, insan olmanın önemini, aile, kadın, çocuk ilişkilerini, sevgi, özveri, birlik ve beraberiliği, hoşgörü, kardeşlik ve barış gibi kavramları seyirciyle tiyatro sahnesinden buluşturan Devlet Tiyatrosu, gelecek yıl Şanlıurfa'da da sahne açacak.

Yıl boyu çok sayıda tiyatro oyununu sanatseverlerin beğenisine sunan Devlet Tiyatrosu, binlerce kişiye hitap eden oyunlar sergiliyor. Her geçen gün tiyatro seyircisinin arttığı kentlerdeki koltuk kapasiteleri de buna paralel olarak artıyor.

Belediye Şehir Tiyatrosu Yönetmeni Abdulkadir Kırıcı, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye bünyesinde kentte yaklaşık 8 yıldan bu yana profesyonel tiyatro oyunu sahnelemeye çalıştıklarını belirtti.

İlk başlarda dar bir oyuncu kadrosuyla az sayıda seyirciye ulaşabildiklerini ifade eden Kırıcı, oyuncu kadrosunu genişleterek şu anda hemen hemen her hafta dolan salonda seyirciyle buluştuklarını söyledi.

Oyunlarını daha çok yöreye hitap eden, kültür ve sosyal değerleri anlatan konulardan seçmeye çalıştıklarını aktaran Kırıcı, her hafta ayrıca çocuklar için de pedagojik açıdan uygun görülen oyunları sahnelediklerini ifade etti.

-Tiyatrosever kitle artacak

Her geçen hafta şehirdeki tiyatro kitlesini artırdıklarını dile getiren Kırıcı, şöyle devam etti:

"Tiyatro seyircisi 1980'den sonra tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da dibe vurmuştu. Biz bu noktada halkı tekrar tiyatroya kazandırabilecek farklı farklı oyunları sahnelemeye çalışıyoruz. Elimizdeki tiyatro seyircisini de soğutmamak için canla başla çalışıyoruz. Büyük bir özveriyle çalışan arkadaşlarımızın emeğinin karşılığını seyirciler bize veriyor. Şu anda Anadolu Bölgesi Haberleri'>Güneydoğu AnadoluBölgesi'nde tiyatro sergileme dalında birinciyiz, bu istatistiklerle de sabittir. İnanıyorum ki tiyatrosever kitle daha da artacak."

-Şehir tiyatrosunu da güçlendirecek

Yönetmen Abdulkadir Kırcı, söz konusu tiyatronun şehirde açılacak olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Şanlıurfa'nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte kültür ve sanat alanında da önemli etkinliklere ev sahibi olabileceğini belirten Kırıcı, şehir tiyatrosunun da büyükşehir standartlarına uygun bir kalite kazanması gerektiğini ifade etti.

Yönetmen Kırıcı, mevcut şehir tiyatrosu oyuncularının yoğun çaba ve gayretleriyle çok sayıda oyunu bir sezonda sanatseverlerle buluşturduğunu vurgulayarak, devlet tiyatrosunun şehir tiyatrosuna da güç katacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star