Ana Sayfa Ekonomi DEVLETE EN BÜYÜK KAZIK SAHTE DESTEKLEMEDEN!

DEVLETE EN BÜYÜK KAZIK SAHTE DESTEKLEMEDEN!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2011 raporunda, en büyük usulsüzlük ve yolsuzluk türlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan ‘Tarım Destekleme Ödemeleri’nde görüldüğü belirtildi.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2012 Salı 07:51
DEVLETE EN BÜYÜK KAZIK SAHTE DESTEKLEMEDEN!
Emniyetin yaptığı operasyonlarda hayvan yetiştiricileri, çiftçiler, birlik veya kooperatif yetkililerinin, bazı firma, banka ve kamu görevlileri ile birlikte hareket edip devletten haksız ödeme aldıkları bildirildi

 

2011 yılında Şanlıurfa’da 58 Bin 862 çiftçiye, toplam 508 Milyon TL tutarında destekleme verilmiş, bunun en büyük bölümü ise 346 Milyon TL ile pamuk üreticilerine aktarılmıştı. Önceki yıllarda birçok destekleme başvurularının usulsüz olduğu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde çalışanların da aralarında olduğu bazı suç çevreleri ile birlikte devletten haksız yere büyük miktarlarda para alındığı anlaşılmıştı.SAHTE ÇİFTÇİ BELGELERİNE ÖDEME YAPILIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü 'Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) 2011 Yılı Faaliyet Raporu'nda yolsuzluklara dair dikkat çekici bilgiler verirken, 'Tarım Destekleme Ödemeleri' konusunda gerçekleştirilen operasyon sayılarının 2010'a oranla yüzde 60 arttığı bildirildi. Şanlıurfa’nın başını çektiği operasyonlarda; hayvan yetiştiricileri, çiftçiler, birlik veya kooperatif yetkililerinin, bu alanda faaliyet gösteren bazı firma ile banka ve kamu görevlilerinin suç örgütleri ile müşterek hareket etmek suretiyle haksız destekleme ödemeleri aldıkları ve bu şekilde kamu zararına neden oldukları tespit edildi. Usulsüz olarak yapılan bu tarım destekleme ödemelerinin ise daha çok sahte çiftçi belgeleri, sahte müstahsil makbuzları, sahte tapular, gerçeğe aykırı olarak düzenlenen faturalar ve müracaat evrakı ile yapıldığı anlaşıldı.

 

174 KAMU GÖREVLİSİ TUTUKLANDI

Emniyet raporunda, 2011 yılında yolsuzluk suçlarına yönelik yapılan 207 planlı operasyonda 617'si kamu görevlisi olmak üzere toplam bin 712 şüpheli yakalandığına, bunların 174'ünün kamu görevlisi olmak üzere toplam 672'sinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğine de yer verdi.

 

KAMU GÖREVLİLERİ İHALEYİ İSTEYEN FİRMA YETKİLİLERİYLE ORTAK HAREKET EDİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 2011 Yılı Faaliyet Raporu'nda; tarım sektöründeki suçların hemen ardından yerel yönetimler ve sosyal güvenlik suçlarının ön plana çıktığı kaydedildi. Yerel yönetimler alanında meydana gelen ihaleye fesat karıştırma suçlarının, kamu görevlilerinin ihaleyi almak isteyen firma yetkilileriyle müşterek hareket etmeleri suretiyle işlendiği tespit edildi.

 

 

Ayrıca yerel yönetimler tarafından düzenlenen ihalelere katılan firma yetkililerinin kendi aralarında anlaşma yaparak karşılıklı menfaat temin ettikleri ve ihalelerin belirli firmalarda kalmasını sağladıkları de saptandı. Bununla birlikte kamu kurumları tarafından düzenlenen ihaleleri kazanan firma yetkililerinin ihale sözleşmelerine aykırı olarak eksik-kalitesi düşük mal teslim etmek suretiyle edimin ifasına fesat karıştırdıkları da belirlendi.

 

YAPILAN USULSÜZLÜKLERLE SGK DOLANDIRILDI

Sosyal güvenlik alanında gerçekleştirilen operasyonlarda ise suç örgütlerinin illegal faaliyetlerinde; sigortalı işçi çalıştıran firma yetkilileri, bazı kamu-özel sağlık kuruluşları ile Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri, ilaç ve medikal cihaz satışı yapan bazı firma çalışanlarıyla müşterek hareket ederek kurumu dolandırdıkları anlaşıldı.

Ayrıca suç örgütlerince veya art niyetli kişilerce usulsüz olarak özellikle pahalı ilaç veya medikal cihaz yazdırılarak ya da muayene ve tetkik yapılmış gibi gösterilerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun zarara uğratıldığı belirlendi. Diğer yandan Sağlık Bakanlığı tarafından karekod uygulamasına geçilmesi sonrasında, bazı suç örgütlerince sahte raporlar ve reçeteler ile alınan ilaçların karekod okutularak devlete fatura edildiği, karekod okutulması yapılan ilaçların ikinci kez devlete fatura edilmesi mümkün olmadığından, bu ilaçların büyük kısmının satılmak üzere kaçak yollarla yurt dışına çıkarıldığı öğrenildi.

 

TÜRKİYE’NİN RÜŞVET VERME PUANI DÜŞMÜYOR

Uluslararası Saydamlık Örgütü (Transparency International), yolsuzluk algılamalarının ölçümüne yönelik her yıl 'Yolsuzluk Algı Endeksi' raporları yayınlıyor. 2011 raporuna göre Türkiye 4,2 puanla 183 ülke arasında 61. sırada yer alıyor. Türkiye 2007 yılında 4,1 puan ile 179 ülke arasında 64; 2008 yılında 4,6 puan ile 180 ülke arasında 58; 2009 yılında 4,4 puan ile 180 ülke arasında 61; 2010 yılında 4,4 puan ile 178 ülke arasında 56; 2011 yılında 4,2 puan ile 183 ülke arasında 61. sırada bulunuyor. (İPEKYOL)

YORUMLAR
  • yorum2016-11-18 20:32:59ahmet

    Türkiyenin tüm il ve ilçelerinde ölmüş olan küçük baş ve büyük baş hayvanlar türkvet kayıt sisteminde canlı gösterilerek devletin gerçekte ölü olan hayvanlara destekleme ödemesi sağlanıyor.Yani devlet ölmüş hayvanlara hem destekleme ödüyor hem de ölü olan bu hayvanlar için vatandaşa kredi veriyor.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık