Ana Sayfa Sağlık DHG:" MAĞDURİYETLER BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ"

DHG:" MAĞDURİYETLER BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ"

Şanlıurfa Demokratik Hekimler Girişimi (DHG) SGK tarafından sözleşmeleri iptal edildiği için 4 özel hastane ile 36 tıp merkezinin kapatıldığını, bu nedenle kentte sağlık alanında ciddi bir sorunun açığa çıktığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2016 Pazartesi 08:42
DHG:

Dicle Haber Ajansının haberine göre;Şanlıurfa Demokratik Hekimler Girişimi (DHG) SGK sözleşmeleri iptal edilerek kapatılan özel hastanelere ilişkin Riha Tabipler Odası'nda basın toplantısı gerçekleştirdi. Girişim adına açıklamayı DHG Başkanı Dr. Ömer Melik yaptı. Şanlıurfa 'da arka arkaya 4 özel hastanenin ardından 36 tıp merkezinin SGK sözleşmelerinin askıya alındığını belirten Melik, hastanelerin kapatılması ile birlikte beraberinde ciddi mağduriyetlerinde ortaya çıktığını vurguladı. Özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin kapatılması tüm yükü devlet ve diğer özel hastanelere kaydırdığını söyleyen Melik, diğer çalışanların iş yükünün kat be kat arttığına dikkat çekti.

'4 özel hastane ile 36 tıp merkezi kapatıldı'

Son aylarda Şanlıurfa 'da özel hastanelerin SGK sözleşmelerinin tek taraflı olarak teker teker iptal edildiğini belirten Melik, "OSM ve Edessa hastanelerinden sonra Ursu ve Rûha Acadeia hastaneleri ile birlikte en son geçtiğimiz hafta 36 tıp merkezi SGK sözleşmeleri yenilenememiştir. Bu hastaneler başta doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere birçok insan için istihdam alanı oldu. Sözleşmesi feshedilen özel hastanelerin ayda 120 bin poliklinik muayenesi, 2 bin 800 ameliyat yapılıyordu. Bu hastanelerde yaklaşık 180 doktor, 2 bin civarında sağlık personeli ve çalışan istihdam ediliyordu" bilgisi verdi.

'SGK anlaşmalarının yenilenmesini istiyoruz'

Hastanelerin SGK sözleşmelerin tek taraflı olarak feshedilmesinin gerekçesini bile bilmediklerini aktaran Melik, halkın sağlık hizmetine erişimini engelleyen ve sağlık çalışanlarının işsiz kalmasına neden olan bu fesihlerin geri alınmasını istedi. Melik, "Demokratik Hekimler Girişimi olarak bu fesihlerin iptal edilme gerekçelerini de öğrenmek istiyoruz. Sözleşmesi feshedilen hastanelerin yerine büyük sermaye sahipleri tarafından zincir hastane açılacağı konusunda kamuoyunda ciddi algılar var. Zincir hastanelerin açılması tekelleşmeyi de beraberinde getirecektir. Hastalar açısından çok daha fazla tedavi giderleri, doktor ve çalışanlar için ucuz iş ve emek gücü anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yapılan bu haksız uygulamalar sahipleri çalışan ve yerel doktor olan özel hastaneler yerine büyük sermaye sahiplerine peşkeş çekilmesi algısını güçlendirmektedir. Bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesini ve bu haksızlıkların son bulması, hastanelerin SGK anlaşmalarının yenilenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DİHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık