Ana Sayfa Urfa Haberleri Dicle Elektrikte Rekor Tüketim

Dicle Elektrikte Rekor Tüketim

Dicle Elektrik tarafından elektrik tedarik hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin,Batman, Siirt ve Şırnak'ta özelleştirmenin gerçekleştirildiği 2013'ten bu yana, günlük bazda en fazla elektrik tüketimi 82.7 milyon kWH(kilovatsaat) ile 18 Temmuz Pazartesi gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2016 Perşembe 12:31
Dicle Elektrikte Rekor Tüketim
Dicle Elektrik tarafından elektrik tedarik hizmeti verilen DiyarbakırŞanlıurfaMardin,BatmanSiirt ve Şırnak'ta özelleştirmenin gerçekleştirildiği 2013'ten bu yana, günlük bazda en fazla elektrik tüketimi 82.7 milyon kWH(kilovatsaat) ile 18 Temmuz Pazartesi gerçekleşti.

Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi'ndeki illerde elektrik enerjisi yaz aylarında çoğunlukla tarımsal sulama ve soğutmada, kış aylarında ise ısınmada kullanılıyor. Kayıt dışı kullanımın yüzde 75 dolayında olduğu bölge illerinde, tarımsal sulamada ise bu oran yüzde 92'lere kadar çıkıyor. Bölgedeki elektrik tüketimi, 2013'te gerçekleştirilen özelleştirmenin ardından, bedeli ödenmeyen israf düzeyindeki kayıt dışı kullanımın da etkisi ile her geçen gün artıyor.

18 TEMMUZ'DA TÜKETİM REKORU KIRILDI

Alınan bilgilere göre, yıllık ortalama elektrik tüketimi 21 milyar kWH düzeyinde olan, DicleElektrik Dağıtım bölgesinde 18 Temmuz Pazartesi günü tüketim rekoru kırıldı. Bu özelleştirmenin gerçekleştirildiği günden bu yana bir gün içerisinde gerçekleşen en yüksek elektrik tüketimi oldu. Dağıtım bölgesinde 18 Temmuz'da 82 milyon 713 bin kWH elektrik tüketildi. Aynı bölgede 18 Temmuz 2013'te 70 milyon 592 bin, 18 Temmuz 2014'te 72 milyon 665 ve 18 Temmuz 2015'te ise 72 milyon 322 bin kWH elektrik tüketimi gerçekleşmişti.

Isıtma, soğutma ve elektriğe bağlı tarımsal sulamanın yapılmadığı bahar aylarını kapsayan dönemlerde ise bölgede günlük elektrik tüketimi ortalama 38 milyon kWH dolayında gerçekleşiyor.

EN FAZLA TÜKETİM ŞANLIURFA'DA GERÇEKLEŞTİ

Edinilen bilgilere göre, 82 milyon 713 bin kWH ile günlük tüketim rekoru kırılan 18 Temmuz'da, toplam tüketimin yarıya yakın kısmı sadece Şanlıurfa'da kullanıldı. Söz konusu tarihte elektrik enerjisinin yüzde 42'si Şanlıurfa'da, yüzde 23'ü Mardin'de, yüzde 22'si Diyarbakır'da, geri kalan kısmı ise BatmanSiirt ve Şırnak illerinde tüketildi.

Dağıtım bölgesindeki elektriğin yarısına yakınının tek başına Şanlıurfa ili tarafından kullanılmasının en büyük sebebi olarak kayıt dışı kullanım, elektrik gücüne bağlı bilinçsiz tarımsal sulama ve edeli ödenmediği için enerjinin tarım gibi diğer alanlarda da israf edilmesi olarak gösteriliyor.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık