Ana Sayfa Sağlık DİKKAT KAMBUR HASTALIĞINA YAKALANMIŞ OLABİLİRSİNİZ..

DİKKAT KAMBUR HASTALIĞINA YAKALANMIŞ OLABİLİRSİNİZ..

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Yazgan: "Türkiye'de yaklaşık 400 bin civarında Ankilozan Spondilit hastası olduğu tahmin edilmektedir"

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:07
DİKKAT KAMBUR HASTALIĞINA YAKALANMIŞ OLABİLİRSİNİZ..
Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Yazgan, Türkiye'de yaklaşık 400 bin civarında Ankilozan Spondilit (Kambur) hastası olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.


Doç. Dr. Yazgan, ''Dünya Ankilozan Spondilit Günü'' dolayısıyla HRÜ Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve dünyada son yıllarda bu hastalığa yakalananların sayısında artış olduğunu belirtti.Söz konusu hastalığın kronik bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğuna değinen Doç. Dr. Yazgan, şunları kaydetti:''Özellikle 20-40 yaşlarında sabahları devam eden ve yarım saati geçen bel, topuk, kalça, göğüs ağrısı ve kilo kaybı, halsizlik, gece terlemesi hastalığın belirtisidir. Şikayetlerinin hareketle azaldığını hisseden kişilerin, mutlaka kliniklere başvurması gerekiyor.Türkiye'de yaklaşık 400 bin civarında AS hastası halk arasında bilinen adıyla kambur hastası olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu hastalardan sadece küçük bir bölümü hastalığı hakkında tanı almış veya bilgilendirilmiştir. Çoğunluğu ise ağrılarıyla yaşamaya devam etmektedir.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık