Ana Sayfa Sağlık DİLİNİN ALTINDAN YUMURTA KADAR KİST ÇIKTI

DİLİNİN ALTINDAN YUMURTA KADAR KİST ÇIKTI

Şanlıurfa'da dilinin altındaki kitle yüzünden rahatsızlık çeken genç kızın, ameliyatla dilinin altından yumurta büyüklüğünde kist çıktı.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 21:06
DİLİNİN ALTINDAN YUMURTA KADAR KİST ÇIKTI
Şanlıurfa’da yaşayan 16 yaşındaki Aysel Çiftçi 6 ay önce dilinin altında bir kabarıklık fark etti kısa sürede büyüyen içi su dolu kitle yumurta ölçülerine geldi. Cerrahlar boğazından 8 santimetrelik bir kesi ile yapılacak ameliyatla kistin alınabileceğini söyledi ancak boynunda iz kalmasını istemeyen genç kız bunu kabul etmeyerek Memleketi Şanlıurfa’ya döndü. Delindiği zaman tekrarlama riski yüksek olan kiste ağız yolu ile müdahale eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yetkin, 1 gün gözlem altında tuttuğu hastasını taburcu etti.

Röp:

Op. Dr. Ahmet Yetkin

KBB Hastalıkları Uzmanı

 

“Çiğneme bozukluğu yutma güçlüğü yapan rahatsızlıklardan biri de ranuladır. Ağız tabannda görülür. Bir çeşit tükrük kisti oluyor ranula. Ranulaların tedavisi cerrahidir.  Cerrahi olarak ranulanın çıkarılması gerekir en son hasamız 16 yaşında genç bir bayan hasta polikliniğime baş vurmuştu bu hasta daha önce teşhis almış bir hastaydı. İstanbul’da birden çok merkeze gitmiş.  Şikayeti yutma güçlüğü, besinleri çiğnerken dilini ısırma, bu tür şikayetleri vardı. Yapılan tetkiklerde tomografisinde Emarında ağız tabanında büyük bir kitle olduğu söylendi. Ve onun ismide söylemiştim ranula denilmişti hastaya. Bende yaptığım muayenede filmlerini incelediğimde ağız tabanında kistik bir kitle olduğunu bunun ranula olabileceğini tükrük kisti olabileceğini söylemiştim. Hastaya daha önce İstanbul’da başvurduğu merkezlerde ameliyatının boyun yoluyla çene altından cilde kesi yapılarak kitlenin çıkarılabileceği söylenmiş, bu kisti çok büyüktü, 6 cm çapındaydı, ağız tavanıyla ya da bu kistler normalde 3 - 4 santime kadar varır genelde, 4 santimi geçen kistlere çok az rastlıyoruz ve bu şekilde çok büyük olmayan bu kistler 2 - 3 cm olan kistler dil altından ağız yoluyla yani bir bademcilk ameliyatındaki ya da bir geniz eti ameliyatındaki yaklaşım yolu olan ağız içerisinden alınabiliyor. E tabi bu kozmetik açıdan daha da el verişli bir yöntem bu kisitin daha önce dış merkezlerde boyun yoluyla çıkarılması önerilmiş ancak hasta genç hasta olduğu için bayan hasta olduğu için tercih etmemiş biz bunu burada yaklaşık 45  dakika bir saat kadar süren bir işlemle ağız yoluyla çıkarmayı başardık. Bu kistelerin çıkarılıyorken patlatılmadan bir bütün olarak çıkartılması önemli bütün olarak çıkartılmadığı zaman kist patlatıldığında içerde kalan parçalar yeniden kistin teşekkül etmesine neden olabiliyor, yeniden kist oluşabiliyor, bunların küçük boyutlarındaki cerrahilerde bile nüks görülebiliyor. Çünkü kisti patlatmadan çıkarmak zor gerçekten ama biz hasrtamızdan sağlıklı bir şekilde kistini çıkardık çıktığında böyle irice bir yumurta büyüklüğündeydi nerdeyse. Patalojik olarak daincelendi  tetkiki yapıldı. Epidermal kist olduğu tükrük kisti olduğu öğrenildi hastamız sağlıklı rahatı iyi çiğneme problemi yutma güçlüğü problemi konuşurken konuştukları pek anlaşılmıyordu o derece büyüktü, sonuçta dilinizin altında çenenin ağız tabanında yumurta büyüklüğünde bir kitle düşünün konuşulanlarda anlaşılmıyordu ameliyat öncesinde şuan da gayet sağlıklı ve dışta bir iz yok boyunda bir iz yok bu açıdam başarılı bir cerrahi uygulamış olduk.

 

 

 

HABERİN VİDEOSU İÇİN:

 

 

 

kaynak: osmortadogu.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık