Ana Sayfa Türkiye DİNİM ZERDÜŞT SEVDİĞİM EZİDİ !

DİNİM ZERDÜŞT SEVDİĞİM EZİDİ !

Bundan 1 yıl önce Başbakan partisinin Kızılcahamam kampında TBMM'de kadın vekillerin pantolon giyebilmelerine olanak sağlayan düzenleme görüşülürken BDP' lilerin ek bir önerge vererek 'türbanla da Meclis'e girilebilsin' teklifini kendine özgü bir şekilde niyet okuyarak Dini Zerdüştlük olanın böyle bir derdi olabilir mi demişti.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2012 Salı 09:51
DİNİM ZERDÜŞT SEVDİĞİM EZİDİ !

Bundan 1  yıl önce Başbakan  partisinin Kızılcahamam kampında TBMM'de kadın vekillerin pantolon giyebilmelerine olanak sağlayan düzenleme görüşülürken BDP' lilerin ek bir önerge vererek 'türbanla da Meclis'e girilebilsin' teklifini kendine özgü bir şekilde niyet okuyarak   Dini Zerdüştlük olanın böyle bir derdi olabilir mi demişti.  Başbakan kendi hegemonyasındaki Türban  konusunu BDP ye kaptırmamak için mi bu sözleri söylemişti yoksa Zerdüştlüğün  içindeki Sünni – ümmetçi  anlayışa ters gelmesinden mi ?

 

Biliyoruz ve hatırlıyoruz her şeyi. Yıllardır devletin statükocu  çevrelerin başlattığı Türban sorunu  Akp ve ondan önceki türevlerine siyasi rant sağladığı gibi birde mazlumluk sıfatı vermişti.  Türban takan ve bu yüzden bir çok hakkı gasp edilen insanların limanı olmuşlardı bu sayede.

 

Oysa bu ülkede dindarlar, Aleviler, Kürtler ve solcular hep ötekileştirildiği gibi haklarının gasp edilmesi olağandı. Hele ki hem Alevi hem Kürt hem de solcu olmak bu ülkede ki en büyük zorluklardan biridir.

 

Nitekim son günlerde ‘’Nefret yasası çıkarılsın ‘’ diye sesler duyuyoruz iktidar cenahında .  En son   ‘’ Müslümanların masumiyeti ‘’  adlı provokatif f ilimden sonra  Dünya lideri,  dinlere saygısı ile ünlü olan Başbakanım  ‘’ Türkiye dinlere hakaretin “nefret suçu” kapsamına alınmasına öncülük edecek dedi.

 

Evet dini Zerdüşt olanın böyle derdi olabilir mi diyen Başbakanım söyledi bunu. Yani bir Müslüman dinlere saygılı olabilir ama bir Zerdüşt olamazdı tabi. Nede olsa daha öncede El-Beşir’in elini sıkıp Müslümanlardan soykırımcı çıkmayacağını  da bize öğretmişti.

 

En son 17-18 ekim tarihlerinde Diyarbakır da Demokratik Toplum Kongresi  Ezidi konferansı düzenledi. Türkiye sınırlarında sayıları 500, dünya çapında ise sayıları 1 milyonu bulan Ezidi halkı var.

 

Chp den sonra Bdp ye laf atması olağan olan Başbakan bu konferans içinde   illaki bir şey söyleyecekti. İktidara gelirken demokrasi lafını ağzından düşürmeyip bize demokrasi havarisi olarak gökten inen Başbakan artık demokrasinin de bir sınırı olduğunu söyleyerek Zerdüşt inancından sonra Ezidi inancına da laf çakmayı bir görev biliyordu.

 

Başbakan "Biz seni  'yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü' anlayışıyla seviyoruz. Bunların Yaradan ile zaten ilgisi yok. Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor" dedi.

 

Evet  hem Kürt hem Ezidi belki de Zerdüşt olan bu insanlar ancak terörist olabilir hazretlerin gözünde. Laf çakayım derken zaten  kendileri için 72 ferman çıkarılan bir halka 73 . fermanı çıkarmayı eksik etmiyordu.

 

Alevinin Cem evine ‘’ucube’’  diyen , Zerdüşt’ü aşağılayan, Ezidi yi hedef gösteren  bir hükümetin Başbakanının çıkaracağı NEFRET YASASI ancak bizim yıllardır demokratik dediğimiz ÜLKEME benzer !!!!

 

Tüm karamsarlığa rağmen  Şıvan Perwer’in seslendirdiği  Müslüman ve Ezidi iki gencin aşkını anlatan Krive türküsünün sözleri ile yazımı sonlandırmak istedim.

Krive


Söylüyorlar sen biliyorsun ikimizin günahını kirve
Bütün yollar bize kapalı
Sana ve bana suç olmuş
Ben Müslüman’ım sen de YezidiKrive !
Kadınım ya (bilirsin), başıma buyruk değilim
Kurbanım olayım; endişelenme (sevdamızdan yana korkma!
Melek-i Tavus Şeyhim Hadi’nin başına yemin ederim
Öldüysem; kara toprağa
Kaldıysam; kirvemin ruhu, canı ve cesediyim
Ah kirven oy oy…
Kirve, bir bilsen
Biz Yezidi kızlarının buseleri
Seherin güzelliğinde, sabah ezanı sesiyle kirve oy…

 

Rüzgar Deniz/ radikal

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık