Ana Sayfa Türkiye DİPLOMALI İŞSİZE 2 BİN LİRA MAAŞ VERECEK

DİPLOMALI İŞSİZE 2 BİN LİRA MAAŞ VERECEK

Esas Grubu, sosyal sorumluluk çalışmaları için 'Esas Sosyal'i kurdu. Esas Sosyal üniversiteden yeni mezun 15 gence 2 bin lira maaşlar STK'larda iş verecek.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2015 Cumartesi 11:43
DİPLOMALI İŞSİZE 2 BİN LİRA MAAŞ VERECEK

Şevket Sabancı ve Ailesi tarafından kurulan Esas Grubu, sosyal sorumluluk çalışmaları için 'Esas Sosyal'i hayata geçirdi. Türkiye'nin sorunlarını ve toplumun ihtiyaçlarını anlamayı, odaklandığı konularda farkındalık yaratmayı ve çözümler üretmeyi hedefleyen Esas Sosyal, önümüzdeki 5 yılda 20 milyon TL olan bütçesini "gençler ve istihdam" konusundaki programlara ayıracak.

Üniversite mezunlarında işsizlik oranının yüzde 28.3'e ulaşması üzerine bu konuya odaklanmayı seçen Esas Sosyal'in ilk programı "İlk Fırsat" üniversiteden yeni mezun 15 gencin STK'larda istihdam edilmesini destekleyecek ve bu gençlere 12 ay 2 bin TL maaş ödeyecek. Programa katılacak öğrenciler Anadolu'da belirlenen 30 devlet üniversitesinden seçilecek.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GELİŞTİRDİLER

Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı, Türkiye'de de diplomalı işsizliğinin bir sorun olduğunu, bu konuda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ve çözüm önerisi geliştirdiklerini söyledi. Kamışlı şöyle devam etti:

"Gençlik ve istihdam konusunda neler yapılabileceğine odaklandık . Gençlere mezun olduktan sonra okuldan işe geçiş süreçlerine destek vereceğiz. İlk Fırsat programı devlet üniversitelerinden son 1 yıl içinde mezun olan ve iş bulamayan, kriterlere uygun gençlerin, STK'larda 12 ay boyunca çalışarak iş deneyimi kazanmalarını amaçlıyor. Bu gençlere ayda 2 bin TL maaş vereceğiz, 1.000 TL de mentorluk maliyetleri olacak. İlk yıl 15 gencimiz olacak. Her yıl sayı artacak. Biz bir kapı açıyoruz, gençlerin iş bulmalarına yardımcı olacağımıza inanıyoruz.İsteyen her kurumla işbirliği yapmaya hazırız."

GÖNÜLLÜ ÇALIŞTI, KADROLU OLDU

Neslihan Yıldırım, Sakarya Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra TEV'de gönüllü çalışmış. Buradaki deneyimi ona özel sektörde iş kapısını açmış. 8 ay çalıştıktan sonra da Esas Sosyal'in programına dahil olmuş ve bugün kadrolu olarak çalışıyor. Yıldırım, "Benimle aynı kaderi paylaşan gençlerle birlikte olacağım için mutluyum" dedi.

9 STK İLE İŞBİRLİĞİ

İlk Fırsat'tan yararlanacak gençlerin 20-25 yaş aralığında ve son 1 yılda mezun olması, diploma notunun 4 üzerinden en az 2.5 olması, İşkur'da kaydı bulunması, iş tecrübesinin bulunmaması ve sosyal gönüllü olması gerekiyor. Alternatif Yaşam Derneği, Darüşşafaka Cemiyeti, Genç Hayat Vakfı, Hayata Destek Derneği, İKSV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, TEMA, Türk Eğitim Vakfı ve Toplum Gönülleri Vakfı olmak üzere 9 STK ile işbirliği yapılacak. Bu STK'lar İlk Fırsat tarafından desteklenecek yeni iş pozisyonları oluşturacak.İşkur'un 'İşbaşı' programı kapsamında 6 ay bu gençlere asgari ücretin neti devletçe verilecek, Esas Sosyal bunu 2 bin TL'ye tamamlayacak. Genel sağlık sigortasını İşkurödeyecek, 6 ay sonra gençler STK'nın kadrosuna geçecek, tüm maaşı Esas Sosyal ödeyecek. (Kaynak:Vatan)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star