Ana Sayfa Türkiye DIŞİŞLERİ: MUSUL'DAN GERİ ÇEKİLME YOK, İNTİKAL DURDU

DIŞİŞLERİ: MUSUL'DAN GERİ ÇEKİLME YOK, İNTİKAL DURDU

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesinin ardından yaşanan kriz sonrası Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç "Geri çekilme yok. Ancak intikal durdu." dedi

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2015 Salı 14:08
DIŞİŞLERİ: MUSUL'DAN GERİ ÇEKİLME YOK, İNTİKAL DURDU

Türkiye'nin Musul'daki peşmerge eğitim kampına 150 asker göndermesinin ardından Irak'la Türkiye arasında siyasi kriz yaşanmıştı. Yaşanan gerilimle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan da son dakika açıklaması geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, yaptığı açıklamada, Musul'daki kamptan geri çekilmenin olmadığını ancak intikalin de durduğunu duyurdu.

"ŞU ANDA GERİ ÇEKİLME YOK"

Tanju Bilgiç, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada şu ifadelere yer verdi:

" Türkiye olarak Musul'da yeni değiliz. Şu anda geri çekilme yok ama intikal durdu."

"BEYANLARIN AĞIRLIĞI VE GEÇERLİLİĞİ YOK"

Diğer taraftan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi'nin, Irak'taki Türk askeri varlığına ilişkin ifadelerinin geçerliliği olmadığını söyledi. Bilgiç, konuyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, El Arabi'nin daha önce de Türkiye aleyhtarı bazı ifadeler kullandığını hatırlatarak, Arabi'nin açıklamalarının temsil ettiği örgütün görüşlerini yansıtmadığını ifade etti.

Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nebil El Arabi'nin, Irak'taki bir eğitim kampında bulunan Türk askeri varlığına ilişkin 6 Aralık günü sarf ettiği sözlerin, Arap ligi içerisinde herhangi bir şekilde istişare edilmediği ve şahsi görüşlerini yansıttığı anlaşılmaktadır. Daha önce de ülkemiz aleyhine benzer ifadeler sarf etmiş olan adı geçenin, temsil ettiği örgütün görüşlerini yansıtmayan bu beyanlarının ağırlığı ve geçerliliği bulunmamaktadır"

IRAK 48 SAAT SÜRE VERMİŞTİ

Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliği 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş, 150 askerle birlikte yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti. Bunun üzerine Irak Başbakanı Haydar İbadi, olayı "egemenliğin ihlali ve iyi komşuluk ilişkisi prensiplerine aykırı" olarak nitelendirmişti. İbadi'nin ofisinden dün yapılan yazılı açıklamada, "Irak, bu güçlerin 48 saat içerisinde çekilmemesi halinde Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) müracaat dahil mevcut tüm seçeneklere başvurma hakkına sahiptir" ifadesine yer verilmişti.

"TEYAKKUZDA OLUN"

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, başkomutan sıfatıyla bugün Irak Hava Kuvvetleri Komutanı'nı ziyaret etti. Görüşmede el-İbadi'nin hava kuvvetlerine "teyakkuzda olun" talimatı verdiği belirtildi. El-İbadi'nin, ayrıca "Ülke egemenliğini muhafaza etmemiz için her an ve her koşulda teyakkuzda olmalıyız" dediği öğrenildi. Irak Başbakanı "Hava kuvvetleri, her türlü sınır ihlali ve tehdite karşı ülkeyi koruma gücüne sahiptir" ifadesini de kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star