Ana Sayfa Urfa Haberleri DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ ŞANLIURFA'DA CAMİ AÇILIŞINA KATILDI

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ ŞANLIURFA'DA CAMİ AÇILIŞINA KATILDI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi kampusunda yapılan cami açılışına katıldı.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2014 Çarşamba 16:30
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ ŞANLIURFA'DA CAMİ AÇILIŞINA KATILDI

Cami ve eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Görmez, "Mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır" dedi.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk olarak Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüs alanı yerleşkesinde yapımı tamamlanan 2 bin 500 kişilik caminin açılış törenine katıldı. Caminin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye BaşkanıCelalettin Güvenç, İl Müftüsü İhsan Açık, yetkililer ve öğrenciler eşlik etti ve okunan duanın ardından öğle namazını birlikte kıldı. Namazın ardından öğrencilerle bir süre sohbet eden Görmez, cami açılışında yaptığı konuşmada üniversite ile mabetleri birbirinden ayrı düşünmenin yanlış olduğunu söyledi. Bu nedenle üniversite içinde cami yapma projesi başlatıldığını aktaran Görmez, bu kapsamda 60 kampüste cami inşaatının olduğunu kaydetti.

Üniversite ve mabetlerin ayrı düşünülemeyeceğini konuşmasında değinenDiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İnsanlık tarihinde üniversite ile mabet birbirinden ayrı düşünülemez. Hatta üniversite mabedin içinden çıkmıştır. Bütün üniversiteler tarihte mabedin içinden çıktılar. Onun için mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır. Üniversite ile mabet birbirinden ayrıldığı zaman din ile bilim birbirinden ayrılır. Oysa bunlar birlikte ele alınması gereken hususlardır" diye konuştu.

Görmez, daha sonra Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda 'Hz. Peygamber din ve samimiyet' konulu konferansa katıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star