Ana Sayfa Urfa Haberleri 'Diyarbakır Hapishanesi Ne Yana Düşer?' Şanlıurfa'da

'Diyarbakır Hapishanesi Ne Yana Düşer?' Şanlıurfa'da

Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül darbesinde yaşanan işkenceyi anlatmak için 78'liler Girişimi tarafından düzenlenen 'Diyarbakır Hapishanesi Ne Yana Düşer?' adlı resim ve heykel sergisi; İstanbul ve Diyarbakır'ın ardından Şanlıurfa'da.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2012 Salı 13:24
'Diyarbakır Hapishanesi Ne Yana Düşer?' Şanlıurfa'da
Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül darbesinde yaşanan işkenceyi anlatmak için 78'liler Girişimi tarafından düzenlenen 'Diyarbakır Hapishanesi Ne Yana Düşer?' adlı resim ve heykel sergisi; İstanbul ve Diyarbakır'ın ardından Şanlıurfa'da açıldı. sergide; 78'liler Girişimi üyeleri, kafes içerisinde işkence gören bir kişinin anlatıldığı heykeli, çıplak olduğu ve cinsel organı gözüktüğü için tepki çekebileceği endişesiyle sergilenmedi. Heykel, sergi salonundaki merdiven altına konulup, üzeri de bez ile örtüldü.

78'liler Girişimi öncülüğünde oluşturulan Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu, 122 sanatçının katılımı ile 1980-84 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkenceleri konu alan sergi düzenledi. Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlü olarak işkenceye maruz kaldığı iddia edilen 517 kişi ile yapılan görüşmelerin ardından 122 sanatçı tarafından, işkencenin anlatıldığı 122 resim ve heykel hazırlandı.

'MÜSTEHCEN' HEYKEL MERDİVEN ALTINA KONULDU

İstanbul ve Diyarbakır'ın ardından Şanlıurfa'da açılan sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, yer alan ve kafes içerisinde çıplak şekilde işkence gören bir erkeğin anlatıldığı heykel ise, cinsel organı gözükmesinden dolayı müstehcen olarak tepki çekeceği endişesi ile sergilenmedi. Heykel, salondaki merdiven altına konulurken, üzeri de bezle örtüldü. Sergiyi gezmeye gelenleri bilgilendiren 78'liler Girişimi Meclis Üyesi Abdurrahman Pişkin, kendi istekleri ile heykeli sergilemediklerini belirterek, "Şanlıurfa'da toplumun yapısını göz önüne alarak, heykeli müstehcen olduğu gerekçesiyle tepki çekebileceğini düşünerek sergilemeyi uygun görmedik" dedi.

Abdurrahman Pişkin, Diyarbakır Cezaevi'ndeki olaylarla sanatla bakış açısıyla yüzleşilmesi için böyle bir sergi düzenlediklerini ifade etti. Sergiyi dolaşan vatandaşlar ise, yakından inceledikleri eserlerin bol bol fotoğrafını çekti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık