Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Diyarbakır'da Bina Çöktü..

Diyarbakır'da Bina Çöktü..

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde önceki gün kolon kiriş birleşim noktasında meydana gelen patlamadan dolayı boşaltılan binanın bir bölümü dün öğle saatlerinde çöktü.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2011 Perşembe 21:42
Diyarbakır'da Bina Çöktü..
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde önceki gün kolon kiriş birleşim noktasında meydana gelen patlamadan dolayı boşaltılan binanın bir bölümü dün öğle saatlerinde yıkıldı.

 

ÇEVRE BİNALAR TAHLİYE EDİLDİ
Dün Dicle Üniversitesi, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ve İnşaat Mühendisleri Odası’ndan gelen teknik heyet ile ölçümlerine başlanan ve dün de yeni ölçülerin alınacağı bina ikinci ölçüm yapılamadan çöktü. Çöken bölümün asılı kaldığı binada tehlike devam ettiği için alanın etrafında geniş güvenlik önlemler alınarak çevre binalar da tahliye edildi. Sivil savunma, itfaiye ve belediye ekiplerinin olay yerinde bekleyişi sürüyor.


BAŞKANLAR OLAY YERİNE GELDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hasibe İpek, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yıldız ve Bağlar Belediye Başkan yardımcıları çökmenin ardından olay yerine gelerek bina sakinleri ile görüştü. Binada yaşayanların hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini söyleyen başkanlar, evsiz kalan yurttaşların barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalara başladı. Çöken binanın yakınlarında bulunan Bağlar Belediyesi Kapalı Spor Salonu’na yerleştirilen ailelere battaniye, yiyecek ve içecek yardımında bulunulacak.


“EŞYALARI DA KURTARMAK İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR”
Basın mensuplarına açıklama yapan Bağlar Belediye Başkanı Nimet Taş, oluşturulan teknik heyet ile hareketliliği izlemek için ölçümlere başlandığını fakat yeni ölçümler alınamadan binanın bir bölümünün yıkıldığını söyledi. Taş, “ Ne yazık ki bugün saat 12.00 sularında ikinci ölçüm yapılamadan binanın hasarlı bölümünde çökme meydana geldi. Şu an tehlikeden dolayı yaklaşamıyoruz” diye konuştu. Çöken kısmın kopmadığını, asılı kaldığını söyleyen Taş, çeşitli firmalar ile binanın geri kalanına zarar vermeden koparmak için yöntemler geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Taş şöyle konuştu: “Niyetimiz binada bulunan eşyaları kurtarmak ve tahliye etmek. Buna ilişkin bir yöntem bulmak. Mümkün olmazsa eğer mecburen binanın tümünü yıkmak durumunda kalacağız. Bu henüz kesinleşmiş değil. Bir gün içerisinde hemen teknik imkanlar ve teknik ekipmanlar sağlanarak yıkım veya tahliye için gerekli işlemler yapılacak ve en kısa sürede sonuçlandırılacak.”

(diyarbakırhaber.com.tr)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık