Ana Sayfa Ekonomi Doğanşehir elmasına Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Doğanşehir elmasına Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü

Değişik rengi ve aromalı tadı ile talep gören Doğanşehir elmasında bu yıl 15 bin ton rekolte bekleniyor.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2011 Pazar 16:41
Doğanşehir elmasına Şanlıurfa'da büyük ilgi gördü
Değişik rengi ve aromalı tadı ile talep gören Doğanşehir elmasında bu yıl 15 bin ton rekolte bekleniyor. 

Doğanşehir Elma Üreticileri Birliği Başkan İmam Tuncer, yaklaşık 20 gün sonra toplanmaya başlanacak olan elmada 15 bin ton civarında rekolte beklediklerini ifade ederek, ileri ki yıllarda bunu 100 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 

Elmada geçen yıl 20 bin ton rekolteyi yakaladıklarını ifade eden Tuncer, bu sene havaların yağışlı geçmesinden dolayı başta leke olmak üzere döllenme problemi yaşanmasından dolayı bu yıl 15 bin ton olduğunu vurguladı. 

Tuncer, şunları kaydetti: 

"Şu anda meyveler dalında olup hasadın 20 gün içinde bölgesel olarak başlanması bekleniyor. 2010 yılında bölgemizde ekonomik değeri olan yaklaşık 20 bin ton elma ticareti gerçekleşmiş, 2011 yılında isemevsimin nemli geçmesinden dolayı başta kara leke olmak üzere döllenme problemiyle birlikte 2011 yılının rekoltesinin 15 bin ton civarında olması beklenmektedir. Önümüzdeki yıllarda ise Doğanşehirilçemizde elma rekoltesinde hedef olarak 100 bin tondur. İlçemizde ticari anlamda starkrimson, starking, golden ve granny smith çeşitleri ile yetiştiricilik yapmaktadır. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yer bulan fuji, gala, brabort, skarlet gibi çeşitlerde yeni fidanları dikilmiş önümüzdeki yıllarda pazara sunulacak hale gelecektir. Doğanşehir bölgesinin büyük çoğunluğu doğal kaynak sularıyla sulama işlemleri yapıldığından kendine has bir tat oluşturmaktadır. Bölgemiz rakımının bin 200 ve üzeri olmasından dolayı, gündüzleri sıcak geceleri serin geçmesinden dolayı elmada ayrı bir renk ve aroma oluşturmaktadır." 

Doğanşehir elması, Mersin limanından Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihraç ediliğini belirte Tuncer, iç piyasada ise, ElazığBingölMuşSiirtBatmanMardinDiyarbakırGaziantepAdıyaman ve ŞanlıUrfa'da büyük ilgi gördüğünü aktardı. 

Elma Üreticileri Birliği Başkanı İmam Tuncer, 2011 yılı elma fiyatlarının belli olduğunu, üreticilerin bufiyattan düşük satış yapmaması gerektiğini belirterek, "Birlik olarak bölgesel araştırmalarımız sonucu veelma üretiminde girdilerin geçen yıla göre fiyat durumlarındaki artış oranları da dikkate alınarak 2011 yılı için elmaya 0, 70 kuruş ile 0, 90 kuruş arasında fiyat belirlemiştir" dedi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık