Ana Sayfa Türkiye DOGU TÜRKİSTANLILAR DA VATANDAŞLIK İSTİYOR

DOGU TÜRKİSTANLILAR DA VATANDAŞLIK İSTİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından Türkiye'de yaşayan 10 bine yakın Uygur Türkü de harekete geçti.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2016 Çarşamba 17:13
DOGU TÜRKİSTANLILAR DA VATANDAŞLIK İSTİYOR

Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Türkiye'de yaşayan 10 bine yakın soydaşları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ve hükümetten Suriyeliler gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesini istedi.

"ÇİN YÖNETİMİ NORMALLEŞMEYE GİTMEZSE..."

Çin zulmünden sonra Doğu Türkistan'danTayland, Vietnam, Kamboçya gibi ülkeler üzerinden Türkiye'ye sığınan Uygur Türklerine dünyanın seyirci kaldığını belirten Seyit Tümtürk, bundan 52 yıl önce Çin'denKayseri'ye göç ettiklerine dikkati çekerek, şunları söyledi: "Bugün Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türkleri kendi öz vatanını terk etmektedir. Niçin? Kendi ana yurdunu, vatanını bırakarak hiç bilmediği bir meçhule doğru göç ediyor. Bunu sormak gerekir. Bugün Çin yönetimi Doğu Türkistan'da eğer normalleşmeye gitmezse gelecekteSuriye'deki gibi bir krizle karşı karşıya kalırız.


"MAZLUMDAN YANA TAVIR ALMASINI BEKLİYORUZ"

Doğu Türkistan meselesinde Suriye'deki insanlar gibi yine milyonlarca mülteci sorunuyla karşı karşıya geliriz. Bir an önce Türkiye Cumhuriyeti devleti başta olmak üzere bütün insanlık aleminin Çin'e tavsiyelerde bulunması gerekir. İnsan hakları evrensel beyannamesinde çerçevesi belirlenen hak ve hürriyetlerin Doğu TürkistanMüslümanlarına verilmesini talep ediyoruz. Biz buradan insanlığı Doğu Türkistan'daki imtihanda mazlumdan yana zalime karşı tavır almaya bekliyoruz.


"DOĞU TÜRKİSTANLILARA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUZ"

Şu anda gördüğünüz Uygur Türkleri Çin'in Doğu Türkistan'daki zulümlerinden dolayı Doğu Türkistan'dan hicret ederek Tayland, Vietnam, Kamboçya gibi bu ülkelere kaçmıştır. Daha sonra Tayland'da cezaevinde haksız yere hapsedilen ve Çin'in baskısı sonucu, yenidenÇin'e iade edilmiş olan kardeşlerimizin evlatları ve eşleri ile karşı karşıyayız. Bu çocukların, kadınların babaları Tayland'dalar. Geçen sene Çin'in baskısı sonucu 115'iTayland tarafından uluslararası hukuk ihlal edilerek Çin'e iade edildi. İade edilen 115 kardeşimiz nerede? Hayatta mı, değil mi? Bunların akıbeti ile ilgili çok ciddi endişe duyuyoruz. Biran önce Birleşmiş Milletler'in ve insan hakları kuruluşların Doğu Türkistan'daki bu insanlık dramına el atmasını ve burada Doğu Türkistanlılara sahip çıkmasını talep etmekteyiz.''


"SURİYELİLER GİBİ TÜRK VATANDAŞLIĞI İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet adına Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verileceğine dikkati çeken Tümtürk, ''Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Bu Doğu Türkistan'dan gelen 10 bin muhacir kardeşimize devletimiz sahip çıktı. Allah razı olsun. Yalnız bugün bu kardeşlerimizin vatandaşlık meselesi, ikamet, ev, barınma, sağlık, çalışma müsaadesi hiçbir şekilde çözüme ulaşmadı. Cumhurbaşkanımız 3 milyon Suriyeli'ye vatandaşlık vereceğini söylüyor. Bu büyük bir misafirperverliktir ama 3-5 bin Doğu Türkistanlı kardeşimizin unutulmamasını, kendi himayelerinde Suriyelilerin statüsünde ele alarak sahip çıkılmasını istiyoruz'' diye seslendi.

 

 

 

kaynak: haberler.com

Watch video!