Ana Sayfa Urfa Haberleri Doğu ve Güneydoğu'ya 604 Milyon Euro'luk Altyapı Yatırımı

Doğu ve Güneydoğu'ya 604 Milyon Euro'luk Altyapı Yatırımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun altyapı sistemini yenilemeye başladı.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2013 Pazar 16:00
Doğu ve Güneydoğu'ya 604 Milyon Euro'luk Altyapı Yatırımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği ile birlikte yürütmüş olduğu ortak projelerle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun atık su, içme suyu ve kanalizasyon sistemini yenilemeye başladı.

Bakanlık, Doğu Anadolu'ya 244 milyon Euro, Güneydoğu'ya 360 milyon Euro yatırım için bölgedeki 39 belediye ve 13 milyon kişiye hizmet planı yaptı. Söz konusu çalışmalar için yaklaşık 244 milyon Euro ayrıldı.

2007-2013 yıllarını kapsayan I. dönem projeleri için ayrılan 174 milyon Euro değerindeki projeler şöyle:

VAN ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Van'a katı atık düzenli depolama tesisi, eski çöp sahaları rehabilitasyonu ve tıbbi atık sterilizasyon tesisi yapılıyor. 1 milyon 200 bin kişiye hizmet verecek. 26 milyon Euro'luk proje 2018'de sonlanacak. Van Erciş'in içme suyu da yenileniyor. 28.3 milyon Euro değerindeki yatırım 115 bin kişiye hizmet verecek ve 2017 de sonlanacak.

DOĞUBAYAZIT İÇME SUYU PROJESİ

95 bin kişiye hizmet edecek projenin içme suyu arıtma tesisi inşaatı, şebeke inşaatı, ana isale hattı inşaatı, depo inşaatı ve ekipman alımı başladı. 33 milyon Euro bütçesi olan proje 2015'te sonlanacak. Proje yüzde 62 oranında bitti.

ERZİNCAN SU VE ATIK SU PROJESİ

Erzincan içme suyunun deposu, yeni kuyunun açılması, ana isale hattına katodik korumanın yapılmasına başlandı. Pompa istasyonu da yenileniyor. 35 milyon Euro maliyeti olan yatırım 135 bin kişiye hizmete edecek ve Eylül 2015'te bitecek.

ERZURUM SU VE ATIK SU PROJESİ

Atık su artıma tesisi inşaatı, atık su şebekesinin inşaatı ve dere ıslahına başlandı. 445 bin kişiye hizmet verecek atıksu projesinin maliyeti ise 31,5 milyon Euro.

KARS ATIK SU PROJESİ

Kars'a yapılacak atıksu arıtma tesisi, kanalizasyon sistemi, yağmur suyu toplama sisteminin maliyeti 20 milyon Euro. 93 bin kişiye hizmet edecek proje 2017'de bitecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2014-2020 yıllarını kapsayan II. dönem projelerinin toplam maliyeti de 70 milyon Euro. Harcama yapılacak projeler ise şu şekilde:

HAKKARİ KATI ATIK BİRLİĞİ KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Hakkari'ye 10 milyon Euro maliyeti olan katı atık düzenli depolama sahası yapımına başlandı. Atık getirme merkezi, sızıntı suyu arıtma tesisi yapımı projeleri ile birlikteHakkari'nin atıkları bertaraf edilecek. Yüksekova'ya 10 kilometre içme suyu iletim hattı ile birlikte 270 kilometre kanalizasyon şebekesi yapımına da başlandı. Yüksekovaya yapılacak 15 milyon Euro maliyeti olan proje bittiğinde 68 bin kişiye hizmet verecek ve Yüksekova'nın kanalizasyon ve içme suyu yenilenmiş olacak.

IĞDIR ENTEGRE SU PROJESİ

Iğdır'a 2,3 kilometre içme suyu iletim hattı, 100 kilometre kanalizasyon şebekesi, 110 kilometre yağmursuyu şebekesi projeleri 2020'de sonlanacak. 10 milyon değerindeki proje 83 bin kişiye hizmet edecek.

ŞIRNAK ENTEGRE SU PROJESİ

Şırnak'a atıksu arıtma tesisi, 5,5 kilometre içme suyu iletim hattı, 110 kilometre kanalizasyon şebekesi, 5 kilometre yağmursuyu şebekesi, 250 kilometre içme suyu şebekesi yapılacak. 15 milyon maliyeti olan proje 63 bin kişiye hizmet sağlayacak.

ÇORUH HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Çoruh Havzası Kalkınma Birliği Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında katı atık düzenli depolama sahası yapımı ile atık getirme merkezi, sızıntı suyu arıtma tesisi yapılacak. 10 milyon değerindeki proje 124 bin kişiye hizmet verecek.

VAN ENTEGRE SU PROJESİ

Van'a atık su arıtma tesisi, içme suyu iletim hattı, kanalizasyon şebekesi, yağmursuyu şebekesi yapılacak. 10 milyon maliyeti olan proje 370 bin kişiye hizmet sağlayacak.

GÜNEYDOĞU Anadolu BÖLGESİ PROJELERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği ile birlikte yürütmüş olduğu çalışmadaGüneydoğu Anadolu Bölgesi için atık su, içme suyu ve kanalizasyon sistemini yenilemeye ayrılan toplam bütçe yaklaşık 360 milyon Euro. 2007-2013 yıllarını kapsayan ve toplam maliyeti 305 milyon Euro olan projeler şöyle:

ADIYAMAN KOLEKTÖR VE ATIK SU TESİSİ PROJESİ

Adıyaman Kollektör ve Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ile mevcut içme suyu sistemi yenilenmeye başlandı. 2016'da bitecek projenin maliyeti 18,5 milyon.

BATMAN KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Batman'ın katı atıkları düzenli depolanacak, eski çöp sahaları düzenlenecek. Kurulacak tıbbi atık sterilizasyon tesisi ile tıbbi atıklarda düzenli depolanacak. İnşaatına başlanan proje 20.2 milyon Euro değerinde ve 2018 de bitmiş olacak.

DİYARBAKIR SU VE ATIK SU PROJESİ

78.7 milyon Euro maliyetli proje ile mevcut sistem rehabilite ediliyor. Yağmur suyu şebekesi inşaatı, dağıtım şebekesinin inşaatına başlandı.

Diyarbakır'a yapılacak bir diğer projeler ise yeni düzenli depolama tesisi, maddesel geri dönüşüm tesisi. Projenin toplam maliyeti 34 milyon Euro. Diyarbakır Silvan'ın içme suyu yenileniyor. 12 milyon Euro maliyetli Silvan içme suyu hattının yenilenmesi projesi 2017'de bitecek.

NİZİP İÇME SUYU VE ATIK SU PROJESİ

Gaziantep Nizip İçme Suyu ve Atıksu Projesi, Mardin Atıksu Projesi, Şanlıurfa Atıksu Arıtma Tesisi ve Kollektor Hattı Projesi ve Siverek Atıksu Projesi'nin toplam maliyeti 141milyon Euro. 2015'te hayata geçirilecek projeler sonucunda bölgenin atıksu içme suyu yenilenmiş olacak.

2014-2020 yıllarını kapsayan II. dönem projeleri için de 55 milyon Euro tahsis edildi. Harcama yapılacak projeler; Silvan Belediyeler Birliği Katı Atık Yönetimi Projesi, Viranşehir ve Ceylanpınar Belediyeler Birliği Katı Atık Yönetimi Projesi,Siverek Çevre Hizmetleri Birliği Katı Atık Yönetimi Projesi, Viranşehir Entegre Su Projesi, Bismil Entegre Su Projesi şeklinde sıralandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star