Ana Sayfa Ekonomi DOĞULU KADINLARIN TARLA ÇİLESİ

DOĞULU KADINLARIN TARLA ÇİLESİ

Doğulu Kadınların çilesi bitmek billmiyor, özellikle kadın tarım işçileri, herhangi bir sosyal güvenceleri olmadan günlük 20 TL yevmiye ile çalışıyorlar.

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2012 Perşembe 06:26
DOĞULU KADINLARIN TARLA ÇİLESİ
Ekinlerin olgunlaşmasıyla tarlalarda hummalı bir çalışma başladı. Şanlıurfa’daki tarlalarda kavurucu güneşin altında yüzlerine desmal denilen örtüyü sararak toplanan mercimekleri patosa atmak için çalışan kadın tarım işçileri, herhangi bir sosyal güvenceleri olmadan günlük 20 TL yevmiye ile çalışıyorlar. Gün boyunca tarlada çalışan kadınlar, yorucu ve zahmetli çapa işinden kazandıkları düşük yevmiye ile evin geçimine katkıda bulunurken,, akşamları da yorgun bedenleriyle ev işlerini yapıyorlar.
Eşi cezaevinde olduğu için evin geçimini üstlendiğini söyleyen Zozan Tekincan”  Sabah saat 6.30’da başlayan iş, saat 18.00’de paydos ediyor. Harcadığımız emeğin karşılığı sadece 20 TL’dir, diyen Tekincan, tarla işlerinin çok zor olduğu bundan dolayı çok yorulduğunu dile getirdi. Tekincan, iş paydos ettikten sonra ev işlerinin kendisini beklediğini eve gidince yemek yaptığını, çocuklarına baktığını ve çamaşır yıkadığını bundan dolayı çok zorlandığını söyledi.

Aynı tarlada çalışan Kader Kutlucan ise, eşinin kazandığı asgari ücretin evin elektrik, tüp, su, kira ve evin diğer masraflarını karşılamadığını, bundan dolayı evin geçimine katkıda bulunmak amacıyla tarlada çalıştığını söyledi.
Havin Dikmen ise babasının yatalak hasta olduğunu bu yüzden, evin geçimine katkıda bulunmak amacıyla okulu bıraktığını tarlada çalışmaya başladığını söyledi.

Urfa Haber /
Haber: Mehmet Tekçe


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık