Ana Sayfa Kültür/Sanat Dört Şairi Kendisine Aşık Eden...

Dört Şairi Kendisine Aşık Eden...

Milliyet yazarı Hasan Pulur köşesinde (9 Ekim) “Orhan Veli’nin sevgilisi…” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 10:39
Dört Şairi Kendisine Aşık Eden...
Pulur, şair Orhan Veli’nin “edebiyat tarihçileri bulsun” dediği sevgilisinin “Bella” olup olamayacağını sordu. Bu sorusunu Beşiktaş Belediyesi’nin çıkardığı dergiye dayandırdı. Aynı gün Zaman’ın Pazar ekinde; 92 yaşında olan Bella Eskenazi’yle yapılmış bir söyleşi yer aldı.

Bella Eksenazi Zaman’a yaptığı açıklamalarda; Orhan Veli’yle nasıl tanıştıklarını, edebiyat dünyasının ünlü isimleriyle anılarını anlattı. Bella, Orhan Veli’nin ünlü şiirleri “Anlatamıyorum” ve “Sere Serpe”nin de kendisine yandığını söyledi.

Orhan Veli’nin Bella’ya aşkının platonik olduğunu öğreniyoruz bu röportajla. Zaman’dan Ayhan Hülagü, Bella’dan dinlediği anısını şöyle anlatıyor:
“(…) Cahit Sıtkı, Melih Cevdet, Necati Cumalı sohbeti sırasında Orhan Veli’nin sevgilisi Nahid Hanım bağırmaya başlıyor: ‘Orhan Veli benimdir. Kimseye kaptırmam.’ Bella orada küçülüyor, buharlaşmak istiyor adeta. Sevgilisi olan bir erkeğe yan gözle bakmayan kadın, bundan sonra Orhan Veli sayfasını tamamen kapatıyor.(…)”

Sabah yazarı Mehmet Barlas, Orhan Veli’nin asıl sevgilisinin Nahit Fıratlı(1909-2002) olduğunu köşesinde (10 Ekim) dile getirdi. Bunun üzerine Star yazarı Yağmur Atsız da (11 Ekim) Nahit Fıratlı ile ilgili anılarını kaleme aldı.

Nahit Hanım’ın pek çok ünlü şairin de sevgilisi olduğunu belirten Yağmur Atsız, o şairlerin isimlerini de yazdı: Cahit Sıtkı, Necip Fazıl, Hasan Ali, Can Yücel…

(Nahit Fıratlı’nın hem Hasan Ali Yücel’in, hem de oğlu Can Yücel’in sevgilisi olduğunu Yağmur Atsız’dan öğrendik!)

Nahit Hanım’ın hem annesinin ve babasının okul arkadaşı, hem de kendisinin edebiyat öğretmeni olduğunu yazan Yağmur Atsız; Fıratlı’nın çok zarif bir kadın olduğunu dile getirdi.

Garip Şiir akımının öncüsü olan Orhan Veli Kanık, 1950 yılının bir Kasım gecesi, Ankara’da bir belediye çukuruna düştü ve ayağından yaralandı. Kısa bir süre sonra İstanbul’a Bella’nın İstanbul Taksim’deki evine gitti. Gerisini Bella’dan dileyelim:

“(…) Son geldiğimde başı müthiş arıyordu. Konuşamıyordu. İçki içmeye de gitmedi. Benim işim vardı, dışarı çıktım. Muzaffer adında bir gazeteciyle Mualla onu hastaneye götürmüşler. Komaya girmiş. Sonra belediye çukuruna düştüğünü duydum. Ölmüş… Bir-iki gün sedyeye bırakmışlar. Alkol koması diyen de oldu, şeker koması diyen de… İki gün sonra ablamdan öğrendim.(…)”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Doktor Müslüm Sunay'dan duygulandıran paylaşım

Doktor Müslüm Sunay'dan duygulandıran paylaşım

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star