Ana Sayfa Urfa Haberleri Dövüyorsan; Adi Bir Eşkiyasin

Dövüyorsan; Adi Bir Eşkiyasin

Saldırıya uğrayan gazeteci sadece belediyeye yönelik küçük eleştirilerde bulundu. İlçede insan, silah, hayvan ve uyuşturucu kaçakçılığı, kontör dolandırıcılığı ile belediye ve çadırkentteki usulsüzlüklerin arkasında kimler olduğunu zaten korkudan kimse yazamıyor!

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2013 Perşembe 15:13
Dövüyorsan; Adi Bir Eşkiyasin

Akçakale’de adeta eşkıya düzeni hüküm sürüyor. İlçedeki bu düzenin yürütücüleri ise feodal gücü elinde bulunduran reis ve idareciler. Bunlardan birisi de Hubeyti aşiretinin ileri gelenlerinden Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan. Daha önce gazeteciyi döven Ayhan’ın hakkında bu sebeple yargılanma halen devam ederken, bu kez aynı gazeteci gece evinin önünde bir grup tarafından pusuya düşürülerek öldüresiye dövüldü. Saldıranlar, gazeteciye Arapça, “Abdulhakim Ayhan’ın hakkında yazı yazmak senin haddine mi” deyip sopalarla kafası ve ayağını kırdı. Zaten gazeteci belediyeyi eleştirdiği için bir süredir tehdit ediliyordu

 

MUSTAFA ARISÜT-ŞAHİN ÖZNUR/İPEKYOL

KANLAR İÇERİSİNDE BAYILDI

Akçakale’de gazetecilik yapan Gazete İpekyol’un da ilçe temsilciliğini yürüten 38 yaşındaki İbrahim Halil Aslan, annesi ve kardeşleriyle oturduğu parktan ayrılıp gece evine giderken 22.30 sıralarında kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Tahta ve demir sopalarla vücudunun her tarafına öldüresiye vurulan Arslan, kanlar içerisine bayılıp yere yığıldı. Kendisine geldikten sonra güçlükle kardeşini arayıp yardım isteyen Arslan, yakınları tarafından kanlar içerisinde yerde bulundu. İlk müdahalesinin yapıldığı Akçakale Devlet Hastanesi’nin ardından Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen gazeteci Arslan’ın kafasında ve sağ ayağında kırıklar ile vücudunun çeşitli yerinde darp izleri saptandı. Arslan, gün boyu hastanedeki tedavisinin ardından ayağı alçılı ve kafasındaki sargıyla taburcu edildi.

Arslan’a yönelik yapılan saldırı üzerine güvenlik güçleri bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye alarak saldırganların yakalanması için çalışma başlattı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, birkaç şüphelinin tespit edildiği belirlendi. Henüz gözaltına alınanların olup-olmadığı açıklanmadı.

 

‘BAŞKANI ELEŞTİRMEK HADDİNE Mİ?’

Saldırganların Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan’ın mesajını ilettiğine yönelik imada bulunan İbrahim Halil Arslan, şöyle konuştu: “Daha önceden belediye başkanı Abdulhakim Ayhan hakkında bazı eleştiri içerikli haberler yapmıştım. Ramazan ayından bir hafta önce beni gördüğü yerde yumruk atma teşebbüsünde bulundu ve ben olayın ardından konuyu yargıya taşımıştım. Ben Akçakale’de yaşanan sorunları dile getirmeye çalışıyordum. Ardından bunu devam ettirince çeşitli tehditler aldım ve bu tehditleri dikkate almayarak bildiğim doğru yolda ilerledim. Halkın ne tür eleştirisi varsa kamu menfaatine hepsini yazdım. Derken dün akşam saat 22.30 sıralarında evime gelirken mahalle içerisinde elinde sopalarla yedi kişinin saldırısına uğradım. Sağ ayağımda kırık ve başımda ise yarılma oluştu. Saldırganlar bana saldırırken Arapça, ‘Abdulhakim başkan hakkında yazmak haddine mi’ anlamına gelen sözler söyleyerek vuruyordu. Kendimden geçip yere yığılmışım. Hakkımı korumak için yasal girişimlerimi sürdüreceğim.”

 

‘ABDULHAKİM AYHAN TEHDİT ETMİŞTİ’

İbrahim Halil Aslan’ın kardeşi ve meslektaşı İsmail Arslan ise, başta Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç olmak üzere tüm yetkilileri göreve davet etti. Ağabeyini kanlar içerisinde bulduğunu anlatan İsmail Arslan, daha önce yapılan saldırıyı da hatırlatarak, “Abim daha önce yaptığı bir haber yüzünden belediye başkanı Abdulhakim Ayhan tarafından herkesin içerisinde tokatlanarak tehdit edilmişti. Bunun üzerine polise gidip şikayette bulundu. Ancak bir sonuç alamadı, yargılanma süreci devam ediyor. Dün akşam ağabeyimle bir süre birlikte parkta oturduktan sonra evine giderken, yedi kişi tarafından önü kesilerek saldırıya uğradı. Kanlar içerisinde kalan ağabeyimi hastaneye kaldırarak sağ ayağını alçıya aldık. Başına ise altı dikiş atıldı. Yaşanan bu olay üzerine özellikle feodal yapı zihniyeti tarafından gerçekleştirilen bu saldırıyı Akçakale’ye vurulan bir tokat olarak görüyoruz. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin biran önce yakalanıp adalete teslim edilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

 

ALEYHİNDE HABER YAYINLANAMIYOR

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, geçen temmuz ayında Gazeteci İbrahim Halil Arslan’a saldırmış, saldırma gerekçesinin haberlerde kendisine muhalif davranıldığı için olduğu öğrenilmişti. Çok sayıda tanığın gözü önünde saldırıya maruz kalan Arslan, belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Gazete İpekyol’da da yayımlanan bu haber Başkan Ayhan tarafından yalanlanmamıştı.

Bu arada Abdulhakim, Ayhan 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den aday gösterilmediği için Saadet Partisi’nden aday olmuş, başkanlığı elde ettikten sonra AK Parti’ye geçiş yapmıştı. İlçede daha önce eczacılık yapan Ayhan, Hubeyti aşiretinin ileri gelenlerinden. Bu sebeple ilçede kolay kolay aleyhinde haber yayınlanamıyor.

 

DAHA ÖNCEDE BİRÇOK GAZETECİ DAYAK YEMİŞTİ

Dün iddiaların yöneldiği Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan “Basın görevi için ilçemize gelen ve ilçemizde yaklaşık 45 gün kalan, Türkiye‘nin ve dünyanın her tarafından çok sayıda gazeteci kardeşlerimizi en güzel şekilde misafir ettik, görevlerini yapmak için kendilerine her türlü imkanı sağladık” derken ilçede saldırıya uğrayan gazetecileri hatırlatmayı unuttu. Zira Akçakale’de yaşanan olayları gündeme getirmek için il merkezinden ilçeye giden ve aralarında uluslararası, ulusal ve yerel medya mensuplarından çoğu kişi fiziksel şiddete uğramış ve yaralanmıştı.

 

 

Kaynak: gazeteipekyol.com

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık