Ana Sayfa Urfa Haberleri Down sendromlu çocuklarımız unutulmadı

Down sendromlu çocuklarımız unutulmadı

Giriş Tarihi: 24 Mart 2015 Salı 10:35
Down sendromlu çocuklarımız unutulmadı

Birleşmiş Milletler, 21 Mart tarihini “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanıdı. Bu tarihin belirlenmesindeki amaç 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Bugünde dünya genelinde yapılan çeşitli etkinliklerle down sendromu hakkında farkındalık oluşturmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmasını önlemek, down sendromluların erken ve sürekli eğitilmelerini sağlamak amaçlanıyor. Yetkililer, down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber yaşamalarının büyük önem taşıdığını ancak birçok ülkede down sendromlu bireylerin hala ayrımcılık ve ön yargı ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar.

Şanlıurfa Gençlik Merkezleri de bu günde down sendromlu kardeşlerini unutmayarak muhteşem bir program düzenledi. Rehabilitasyon Merkezlerinden yaklaşık 35 down sendromlu çocuk ve aileleri katıldı. Vatandaşların dikkatini çekmek amacıyla Bahçelievler Gençlik Merkezinin yanındaki parkta düzenlenen program halka açık yapıldı. Çeşitli etkinlik ve aktivitelerin yapıldığıprogramda Urfa Ateşi Sıra Geceleri Ekibi unutulmaz bir konser vererek hem down sendromluların hem de programa katılan halkın eğlenmelerini sağladı. Daha sonra davul zurna eşliğinde halay çeken down sendromlu çocuklara sürpriz hediyeler verildi. Palyaço ve Pamuk Prenses ile güzel ve eğlenceli vakit geçirdikten sonra,Gençlik Liderleri eşliğinde bahçede çeşitli mahalli çocuk oyunları ( Topaç-deleme, ip atlama, halat çekme, çelik-çomak, körebe, misket-gülle, sandalye kapmaca, yüz boyama vb.) oynadılar. Daha sonra down sendromlu misafirlere çeşitli yiyecek ve içecek ikramı yapıldıktan sonra çok mutlu bir şekilde oradan ayrıldılar.

Şanlıurfa Gençlik Merkezleri Koordinatörü İbrahim Halil ALP yaptığı açıklamada ”Down sendromluların normal insanlardan farkı sadece 46 yerine 47 kromozoma sahip olmalarıdır. Ancak bize göre bu kardeşlerimiz hayata +1 değer katıyorlar. Down sendromutedavi edilebilir bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. İmkân sağlandığı ve eğitildikleri takdirde bu kişiler de toplumda başarılı oluyor, okula gidebiliyor, sosyal yaşama katılabiliyor ve günlük işlerini çoğu zaman kendi başlarına yapabilecek duruma gelebiliyorlar. Biz de Şanlıurfa Gençlik Merkezi olarak bu kardeşlerimize bir farkındalık oluşturmak ve onların bir araya gelerek eğlenmelerini sağlamak istedik. En büyük amacımızda toplumumuzun dikkatini çekmekti, bunun içinde etkinlikleri yanımızda bulunan parkta yaptık dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl MüdürüErtuğrul YILDIZ ise “Tüm dünyada 6 milyon Türkiye’de ise 100 bin civarında down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.21 Mart’ın Dünya Down Sendromlular Günü olmasının amacı insanları bilinçlendirmek ve onların haklarını savunabilmektir. Down sendromlu bireylerin potansiyellerini tam olarak geliştirebilmeleri ve kendilerine yeter bir yaşam sürdürebilmeleri için herkesin duyarlılığına ihtiyaç var. Bu amaçla böyle güzel bir program düzenleyen Şanlıurfa Gençlik Merkezleri gönüllü ve çalışanlarını tebrik ediyor, böyle sosyal farkındalık projelerine devam etmelerini her zaman arzu ediyorum .” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık