Ana Sayfa Urfa Haberleri DSİ’DEKİ ‘BÜYÜK VURGUN’ UNUTTURULMAK MI İSTENİYOR?

DSİ’DEKİ ‘BÜYÜK VURGUN’ UNUTTURULMAK MI İSTENİYOR?

Saadetli İl Genel Meclis üyesi Necmeddin Sağlam, İpekyol’un ortaya çıkardığı DSİ’deki vurgunu araştırmak üzere meclise verdiği önergeye aradan geçen 6 aya rağmen yanıt alamayınca...

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2011 Pazartesi 09:45
DSİ’DEKİ ‘BÜYÜK VURGUN’ UNUTTURULMAK MI İSTENİYOR?
Saadetli İl Genel Meclis üyesi Necmeddin Sağlam, İpekyol’un ortaya çıkardığı DSİ’deki vurgunu araştırmak üzere meclise verdiği önergeye aradan geçen 6 aya rağmen yanıt alamayınca, tekrar önerge verip; “Herhalde ya konunun vahameti yeterince kavranmamış yada gerçekten yolsuzluk iddiaları gerçek ve birileri korunmak, kollanmak isteniyor” dedi.40 MİLYONLUK VURGUN

İpekyol’un yazı dizisi şeklinde yayınlayarak tüm yönleri ile ortaya çıkardığı yaklaşık 40 milyon TL’lik Devlet Su İşleri’ndeki (DSİ) ‘devleti dolandırma’ iddiası ilginç bir şekilde sanki üstü kapatılmak isteniyor. 1993 yılında, “Şanlıurfa Ovası III. Kısım Sulama ve Boşaltım Şebekesi” yapım ihalesini alan firmanın yapmadığı ve eksik bıraktığı işler 2007’de tamamlanmış gibi gösterilip, bu şekilde devletten alınan 100 milyon TL’yi aşkın paradan 40 milyon liralık kısmı haksız yere tahsil edildiği ileri sürülüyordu.YİYEN CHP’Lİ YEDİREN AK PARTİ!

İhaleyi alan GÜNSAYIL firmasının sahibi CHP’nin kısa bir süre öncesine kadar para kasası olan Genel Sayman Mahmut Yıldız, diğeri yine dönemin CHP il teşkilatındaki Merkez İlçe Başkanı Osman Uluç. Parayı haksız yere ödeyen ise AK Parti hükümetinin memurları. İşin en vahim yönü ise İslami hassasiyeti nedeniyle vicdanen rahatsız olup ihbar eden memurlara rağmen gelen müfettişler de adeta bu vurgunun üzerini kapatarak geri gitti. Bir memur, müfettişlerin, “‘Sen mi ihbar ettiğin’ diyerek kendisini azarladığını” söyledi.

 

NECMEDDİN SAĞLAM’CI VURGUNUN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

Şanlıurfa tarihinin bilinen en büyük vurgun iddiası olan bu olay, İpekyol’da yayınlandıktan sonra, Saadet Partisi İl Genel Meclis Üyesi Necmeddin Sağlam tarafından çok yakından takip edildi. Sağlam, yazı dizisi tamamen yayınlandıktan sonra meclisin araştırmasını istemek amacıyla bir önerge sundu. Dönemin başkanı Uğur Beyazgül tarafından okunan ve oylamaya sunulan önerge oy çokluğuyla kabul edilip işleme konuldu. Ancak hem gazetede yayınlanan haberlerin hem de meclisteki önergenin adeta üstü kapatılmak isteniyordu.

 

DSİ İPEKYOL’A KAÇAMAK CEVAP VERMİŞTİ

Derken Sağlam bir önerge daha verdi. DSİ’deki vurgun iddiasının araştırılmasını isteyen önergenin akıbetini sorgulayan bu önerge de ise şu ifadelere yer verildi:

1993’de başlanan, 2005’de biten, 2007’de ise kesin hesabı yapılarak devletten ödemesi alınan ‘Şanlıurfa Ovası III. Kısım Sulama ve Boşaltım Şebekesi’ işi, İpekyol Gazetesi’nde gündeme gelerek, müteahhit firmanın yapılmayan işleri yapmış gibi teslim ettiği iddiası yayınlanmıştı. 22 Şubat’ta ‘DSİ’de Büyük Vurgun’ başlığıyla başlanan yazı dizisi, 24 Şubat ve 10 Mart’taki sayılarla devam ederek, hem devletin milyon TL’lik dolandırıldığı hem de iş yapılmadığı için taban suyunun yükselerek toprağın heba olmasına neden olunduğu iddia edilmişti. Yine gazetenin iddiasına göre, DSİ yetkilileri ise yazılı verilen soruya, sulama birliklerini göstererek konuyu kendi üzerinden atmaya çalışmıştı.

 

SÖZDE İŞLEME KONULMUŞTU

Geçtiğimiz Mart ayı oturumunda verdiğim önerge ile konunun ivedilikle araştırılıp meclisimize bu konuda bilgi verilmesini arz etmiştim. Meclis Başkanlığı tarafından gündeme alınan ve okunan önerge yapılan oylama sonucunda kabul edilmiş, önerge işleme konulmuştu.

 

SANKİ BİRİLERİ KOLLANIYOR

Ancak aradan geçen yaklaşık 6 aya rağmen konu hakkında meclisimize herhangi bir bilgi verilmemiştir. Herhalde ya konunun vahameti yeterince kavranmamış yada gerçekten yolsuzluk iddiaları gerçek ve birileri korunmak kollanmak isteniyor.

Bu konu meclisimizin çalışması açısından son derece önem arz etmektedir. Zira devletin ve çiftçilerin dolandırılması bir yana iddiaya göre; söz konusu alana götürülmesi gereken hizmet götürülmemiş, bu nedenle hem çiftçiler mağdur olmuş hem de o hizmet şuan bizden beklenmektedir. Oysa gazetenin iddiasına göre en az 40 milyon TL’lik sanat eseri ortada yok. Ve bu miktar er yada geç bizden tekrar talep edilecektir.

 

MECLİS VURGUNU ÇIKARABİLECEK Mİ?

Sağlam’ın bu önergesi de Meclis Başkanı Mustafa Yavuz tarafından okunduktan sonra oylamaya sunuldu ve oy çokluğuyla kabul edildi. Devletin dolandırıldığı öne sürülen bu skandal şimdi İl Genel Meclisi’nde… Dolayısıyla gözler de meclisin üzerinde… (Mustafa ARISÜT/İPEKYOL)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık