Ana Sayfa Siyaset DSİP CEZAEVİ ÖLÜMLERİNDEN DEVLETİ SORUMLU TUTTU.

DSİP CEZAEVİ ÖLÜMLERİNDEN DEVLETİ SORUMLU TUTTU.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi " Urfa Cezaevi’ndeki ölümlerin sorumlusu devlettir!"

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2012 Salı 18:27
DSİP CEZAEVİ ÖLÜMLERİNDEN DEVLETİ SORUMLU TUTTU.
Şanlıurfa Cezaevi'nde yaşanan olaylar nedeni ile hayatını kaybeden 13 tutuklunun ölümünden Devleti sorumlu tutan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi Genel Merkezi tarafından, Urfa Haber'e gönderilen yazılı açıklama ile yaşanan trajedi kınandı.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi Genel Merkezi tarafından DSİP Merkez Komitesi imzalı gönderilen " Urfa Cezaevi’ndeki ölümlerin sorumlusu devlettir!" başlıklı yazılı açıklamada:

"Urfa E Tipi Cezaevi’nde dün akşam çıkan yangın sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.
Devlet yetkilileri yangının “mahkûmlar arasındaki bir kavga” sonucu çıktığını söylüyor. Aynı cezaevinde tutsak edilen BDP’li vekil İbrahim Binici ise kötü koşullara karşı isyan başladığını, kendisinin bu uyarıyı 6 ay öncesinden yaptığını ifade ediyor.
Her iki durumda da, ölümlerin sorumlusu devlettir.
İHD Urfa Şubesi, cezaevi yönetiminin yarım saat yangına müdahale etmediğini söylüyor. Urfa Cezaevi’nde kapasitenin üç katı mahkûmun tutulduğu söyleniyor.
“Hayata Dönüş Operasyonu” başta olmak üzere cezaevlerinde gerçekleştirilen pek çok katliamın bir devlet geleneği olduğu Türkiye’de, bir yandan Mehmet Ağar için “özel” cezaevi tahsis edilirken, diğer yanda yüzlerce mahkûm hâlâ kötü koşullar sebebiyle hayatını kaybediyor, hastalanıyor, intihara sürükleniyor.
Hükümet, binlerce Kürt siyasetçiyi ve aktivisti niçin tutukladığını açıklamak yerine, sorunu yeni zindanlar inşa ederek çözmeyi planlıyor.
Yarın 19:00’da, İstanbul’da İnsan Hakları Derneği’nin çağrısıyla Gezi Parkı’nda yapılacak olan basın açıklamasına siyahlar giyinerek katılarak, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamaları protesto edeceğiz. Demokrasiyi ve insan haklarını savunan herkesi bu eyleme katılmaya çağırıyoruz. DSİP Merkez Komitesi"
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star