Ana Sayfa Siyaset DTK : Eğitim 'de Kürt Çocuklarını Boykota Çağırdı

DTK : Eğitim 'de Kürt Çocuklarını Boykota Çağırdı

DTK Eğitim ve Dil Komisyonu, "Kürtler sınırlı koşul ve alanlar ile değil, dillerini bütün alanlarda kullanmak istiyor.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 14:14
DTK : Eğitim 'de Kürt Çocuklarını Boykota Çağırdı
DTK Eğitim ve Dil Komisyonu, "Kürtler sınırlı koşul ve alanlar ile değil, dillerini bütün alanlarda kullanmak istiyor. Bu istek en doğal ve meşru istektir" diyerek, okulların eğitime başlayacağı 19-23 Eylül tarihleri arasında Kürt çocuklarını boykota çağırdı. DTK, bu tarihler arasında çocuklara özgün eğitimlerini kendi ana dillerinde devam ettirmelerini isteyerek, mahalle meclisleri ve evlerin okul olarak kullanabileceğini açıkladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)'nin Eğitim ve Dil Komisyonu, 2011-2012 Eğitim Öğretim yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 19. ve 20.yüz yıllarda yaşanan insanlık utançlarının günümüzde dil ve kültürlerin eritilmesi siyasetiyle devam ettiği belirtilerek, egemen güçlerin etkisi altına aldığı halklar üzerinde eritme ve sindirme politikaları izleyerek, iktidarlarını süresiz ve devrilmez hale getirmeye çalıştığı belirtildi. 

"Yıllardır siyahlar, beyazlara benzetilmeye çalışılıyor. Asyalılar, Avrupalılar gibi olmaya zorlanıyor. Bu farkı diller, inançlar ve kültürler bu şekilde yok sayılarak egemenlerin iktidar suntaları sağlama alınıyor" denilen açıklamada, bu benzeştirme ve yok sayma politikalarının siyahları beyazlaştırmadığını, Asyalıları ise Avrupalılaştırmadığının altını çizdi. Halkların, ulusların ve kavimlerin bu politika karşısında direnerek, dillerine ve kültürlerine daha yoğun sahip çıktığını vurgulayan DTK, süregelen eritme siyasetlerinin de böylesi bir başkaldırı ile geriletildiğini vurguladı.

Açıklamada, 21.yüz yılın halkların başarıya ulaşan başkaldırıları, kültürel ve dinsel değerlerin özgürlüğü ile demokrasinin başlangıcına zemin olduğunu belirtilerek, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki demokratik yaklaşımları hatırlatılıp, örnek olmasını gerektiği yönünde vurgu yapıldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında Birinci Meclis'te Türkiye'de yaşayan halkların dillerini, kültürlerini ve farklılıklarını temsil gücü bulduğunun belirtildiği açıklamada, fakat akabinde gelişen süreçte tekçi anlayışların hâkim olup, Kürt halkının da içinde olduğu halklara karşı asimilasyon politikalarının devreye konulduğunun altı çizildi. 

Geldiğimiz süreçte akil adamların ve aklı başında siyasetçilerin inkâr ve imha siyasetinin işe yaramayacağını tarihsel gerçeklik pratiğiyle gördüklerinin belirtildiği açıklamada, bu politikalardan Türkiye'nin oldukça zararlı çıktığı kaydedildi. Açıklamada, "Fakat bu tarihsel gerçekliği kabul edişte başlı başına sorunları çözmede başat rol oynamıyor ve asimilasyonu ortadan kaldırmıyor. 80 ruhunu taşıyan Anayasa'da hala inkâr ve imhanın yasaları bulunmakta, hala her gün Kürt çocuklarına ve diğer halkların evlatlarına ırkçı yeminler ettirilmektedir" denildi. Açıklamada, Kürt halkının da diğer her halk gibi özgün ve doğal haklarının olduğu belirtilerek, Kürt halkının ana dilde eğitim isteminin doğal haklılığına vurgu yapıldı. Açıklamada, "Kürtler sınırlı koşul ve alanlar ile değil dillerini bütün alanlarda kullanmak istiyor. Bu istek en doğal ve meşru istektir" diye belirtildi. 

DTK Eğitim ve Dil Komisyonu'nun açıklamasında, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek eylemsellikler hakkında da bilgiler verilerek, eğitim ve öğretimin başlayacağı 19-23 Eylül tarihleri arasında Kürt çocuklarına okulları boykot etme çağrısı yapıldı. Komisyon, bu tarihler arasında Kürt çocuklarına özgün eğitimlerine kendi ana dillerinde devam etmelerini isteyerek, mahalle meclisleri ve evlerin okul olarak kullanabileceği çağrısı yaptı. 

ANF NEWS AGENCY
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık