Ana Sayfa Siyaset DTK'nın Dicle Tavrı Ne Olacak?

DTK'nın Dicle Tavrı Ne Olacak?

Ysk'nın Hatip Dicle'nin vekilliğini düşürmesi seçim sonrası düşen tansiyonu yeniden gerdi. Peki şimdi ne olacak?

Giriş Tarihi: 23 Haziran 2011 Perşembe 03:59
DTK'nın Dicle Tavrı Ne Olacak?
Yüksek seçim Kurulu'nun Bdp'nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürmesi seçim sonrası  düşen tansiyonu yeniden gerdi.

Bdp'nin ve DTK'nın henüz tavrı bilinmezken yurdun çeşitli yerlerinde gösteriler şimdiden başladı. Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde bu sabah kepenkler Ysk'nın Dicle kararını protesto etmek amaçlı açılmadı. Tüm işyerlerinin kapalı olduğu ilçede polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

MECLİS'E GİTMEYİN!

DTK (Demokratik Toplum Kongresi), seçim sonrası "Meclis'e gitmeyin" çağrısında bulunmuştu.

DTK'nin 7 maddelik deklarasyonunda, "Siyasi parti olarak en büyük bileşenimiz olan Bdp'nin Myk'sını ve Meclis Grubunu toplayarak, daha önce verdikleri "Bir tek eksik olsa bile Meclise gitmeyeceğiz" kararı doğrultusunda tüm halkımıza, Türkiye ve dünya kamuoyuna açık ve net bir şekilde iradesini deklare etmeyi acil olarak tavsiye eder" çağrısı yapıldı.

Ysk kararını provokasyon olarak değerlendiren ve kesin olarak geri alınmasını isteyen DTK'nın çağrılarından biri de şöyle:

"Bu kararın acilen geri alınması ve Sayın Hatip Dicle şahsında halkımızın demokratik temsiliyetinin önünün açılması için tüm halkımızı sivil, demokratik eylemlerini en üst düzeyde yurtsever seferberlik ruhuyla bulunduğu her yerde en görkemli bir şekilde ortaya koymaya çağırır."

Öte yandan Demokratik Toplum Kongresi ve Bdp'nin Dicle kararı ile ilgili net tavrının bugün yapılacak toplantılar sonrasında belirlenip açıklanacağı öğrenildi.
 

Bdp'LİLER GELMEZSE NE OLUR?

Bdp'li milletvekillerinin yemin etmemesi ve Meclis'e gelmemesi halinde ne sonuçlar ortaya çıkacağı belirsiz. Seçilen milletvekili mazbatasını aldıktan sonra bütün özlük haklarına kavuşuyor. Maaşını alabiliyor, emeklilik süreci yürüyor. Ancak yemin etmeyen milletvekili Meclis'te çalışmalara katılamıyor. Anayasa'nın 84. maddesine göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam beş birleşim günü katılmayanın milletvekilliğinin düşmesine, Genel Kurulca üye tamsayısının çoğunluğunun oyuyla karar verilebiliyor. Milletvekillerinin devamsız sayılması için yemin etmesi gerekiyor.

Yeni bir seçime gidilebilmesi için ise Meclis'te 28'den fazla vekilin istifa etmesi gerekiyor. Bu durumda üç ay içinde istifa eden vekillerin illerinde ara seçime gidilmesine karar veriliyor. Ayrıca bir ilin veya seçim çevresinin TBMM'de üyesinin kalmaması halinde bu boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk pazar günü ara seçim yapılabiliyor.
(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık