Ana Sayfa Urfa Haberleri DÜNYA SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ

DÜNYA SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ

Şanlıurfa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Osman Koyuncu, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik için egzersiz yapılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 03:22
DÜNYA SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ

Koyuncu, 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, "Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir" dedi.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizliğin, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Koyuncu, şöyle konuştu: "Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6'sı meme ve kolon kanserlerinin yüzde 25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir."

Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden birinin hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması olduğunu anlatan Koyuncu, şunları söyledi:

"Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini artırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Yetişkinler için haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığı korunması, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir. Orta şiddette fiziksel aktivite; solunum veya kalp atış hızında küçük artış sağlayan, orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Örneğin; tempolu yürüyüş - saatte yaklaşık 5 km, bisiklete binme - saatte 16 km'den az, hafif tempolu koşu - saatte 8 km'den az. 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir. AraştırmalarTürkiye genelinde erkeklerin yüzde 67.6'sının, kadınların yüzde 76.5'inin, toplamda yüzde 71.9'unun egzersiz yapmadığını göstermektedir. Yine 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58.4'i düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır."

Koyuncu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde, okul, ev, işyeri toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs'ın Sağlık İçin Hareket Et Günü olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık