Ana Sayfa Dünya Dünya Topyekün Alarma Geçti

Dünya Topyekün Alarma Geçti

Dünya sonunda bunu da gördü! Dünya topyekün alarma geçti. G7 olağanüstü toplanıyor!

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2011 Pazar 05:03
Dünya Topyekün Alarma Geçti
Global arenada işler yine karıştı. Dün ve önceki gün piyasalarda görülen sert ve sürpriz düzeltmelerin şaşkınlığı sürerken bir kötü haber daha geldi. Ve bu haber Amerikan tarihinde bir ilke işaret ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's ülkenin "AAA" olan kredi notunu "AA+"ya çekti. Ve bu hamleyle dünya liderleri teyakkuza geçerken, müthiş bir telefon trafiği başladı. Ve durumun kötüye gittiğine kanaat getiren gelişmiş ülke liderleri, piyasalarda oluşan not paniğini önüne geçmek için olağanüstü toplanma kararı aldı. Ayrıca bir çok Asya ülkesinden de değişik açıklamalar geliyor. Bu açıklamalar da açıkçası safların yeniden belirlendiği bir sürece girildiğine işaret ediyor.

GÖRÜNÜM NEGATİF
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, ABD'nin kredi notunu tarihinde ilk kez düşürdü. Standard & Poor's'un (S&P) bildirisinde, ABD'nin en üst seviye olan ''AAa'' kredi notunun ''AA+''ya düşürüldüğü belirtildi. Kredi not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlendi.

Bu kararın, hükümetin bütçe açıkları ve artan borç yükünden dolayı alındığı kaydedildi. S&P analistlerine göre ABD'nin borcunun GSYH'ye oranı 2012'de yüzde 85'e çıkacak.

"HATALI BİR KARAR"
ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü ise açıklamasında, S&P'nin ABD'nin kredi notunu ''Aa ''ya çekme kararını ''hatalı'' olarak değerlendirerek, kuruluşun ABD'nin kamu harcamalarındaki kesintiye yönelik 2 trilyon dolarlık yanlış hesaplama yaptığını ve hatalı bir karar verdiğini belirtti.

Derecelendirme kuruluşu, son dönemde borç limitinin yükseltilmesine yönelik süreçte yaşanan istikrarsızlık ve yetkililerin rekor yüksekliklere çıkan bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında yeterli kesintiye gidememesini neden olarak gösterdi.

Kredi not görünümünü negatifte tutan S&P, harcama kesintilerinin beklenenden daha düşük olması, faizlerin yükselmesi ya da devlet borcunu artıracak yeni “Mali baskıların” baş göstermesi durumunda iki yıl içinde kredi notunun Aa seviyesine indirilebileceğini belirtti.

ABD’de yetkililer ülkenin şu anda 14.3 trilyon Dolar olan borç limiti tavanını yükseltmek ve önümüzdeki on yılda 2.4 trilyon dolarlık harcama kesintisine gitmek için uzun süren görüşmelere imza atmış ve karar vermek için son gün olan 2 Ağustos’ta uzun süren bir toplantının ardından anlaşmışlardı.

Ancak S&P kamu harcamalarındaki kesintinin 4 trilyon Dolar olması gerektiğini ifade etmişti. Borç limiti tavanı yükseltilmesine yönelik tartışmalar devam ederken, kredi derecelendirme kuruluşlarından ABD’nin kredi notuna yönelik uyarılar gelmiş ancak geçen hafta hem Moody’s hem de Fitch ülkenin AAa olan notunu değiştirmeyeceklerini açıklamıştı.

DAHA ÖNCE UYARMIŞLARDI!
Öte yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'yi kredi notunu düşürebileceği yönünde uyarmıştı. Ancak Moody's ABD'nin kredi notu görünümünü negatif izlemeye almıştı.

Standard & Poor's (S&P) ayrıca nisan ayında ABD'nin yüksek borcu nedeniyle, uzun vadeli kredi notu için benzer bir uyarı yaparak, not görünümü ''Durağan''dan ''negatif''e çevirmişti.

Değerlendirmede, Washington'un harcamalarını ''dizginleyememesi'' durumunda daha etkili kredi notu düşürülmesi ve küresel finansal sarsıntı olacağı savunuldu. Yorumda ayrıca ABD Doları üzerinde uluslararası denetim istenirken, yeni bir küresel rezerv birimi oluşturulması önerildi.

Daha üç gün önce Çin kredi derecelendirme kuruluşu Dagon, ABD'nin kredi notunu ''A+''dan ''A''ya düşürmüştü.

AŞIRI BİR TEPKİ BEKLENMİYOR!
Kredi notunun düşürülmesi ABD’nin saygınlığına büyük darbe indirecek olsa da, Reuters haber ajansında geçen bir analizde, not indiriminin beklendiği ve bu durumun ABD tahvilleri üzerinde büyük bir olumsuz etki yaratmayacağı belirtildi. Pazartesi günkü işlemlerde bu durumun Asya piyasaları başta olmak üzere küresel çapta borsalar üzerindeki etkisinin az olacağı ileri sürüldü.

G7 MALİYE BAKANLARI TOPLANIYOR!
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İspanya Başbakanı Zapatero ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile dün ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaparak, Euro Bölgesi borç krizindeki son gelişmeleri ele aldı.

Berlusconi, Sarkozy ile yaptığı görüşmede birkaç gün içinde G7 maliye bakanlarının toplanması kararı aldıklarını belirterek, durumun ciddi olduğunu ve koordineli bir müdahale gerektirdiğini vurguladı.
Associated Press'in yetkili kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, bu toplantıda, kredi notu paniğini önlemek için merkez bankalarının nasıl koordineli bir önlem alacağı masaya yatırılacak.

Avrupa Merkez Bankası şimdiye kadar İtalya ve İspanya'nın borç sorununa müdahalesinde isteksiz davranmıştı. Bir çok yatırımcıs ayrıca, Amerika Merkez Bankası'nın harekete geçerek yeni önlemler alması yönünde çağrıda buluyor.
(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan, STK'lar ve Kanaat Önderleriyle Bir Araya Geldi

Erdoğan, STK'lar ve Kanaat Önderleriyle Bir Araya Geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık