Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri Dünyada 3 Örneği Olan Kalp Kistine Urfa'da Başarılı Operasyon

Dünyada 3 Örneği Olan Kalp Kistine Urfa'da Başarılı Operasyon

OSM Ortadoğu Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniğinde ender rastlanan vakalara uygulanan başarılı müdahaleler dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2011 Perşembe 15:34
Dünyada 3 Örneği Olan Kalp Kistine Urfa'da Başarılı Operasyon
OSM Ortadoğu Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniğinde ender rastlanan vakalara uygulanan başarılı müdahaleler dikkat çekiyor. Klinik Şefi Op. Dr. Murat Akçar başkanlığında yapılan bir ameliyatla 30 yaşındaki Emine Baydilli isimli hastanın kalp adalesine yerleşen 6, 5 santimetrelik kist çıkarıldı.


Kalp adelesi içine yerleşen kist vakasının çok nadir görüldüğünü ifade eden Akçar, "Bu vaka dünyada tıp literatürüne giren 3 vakadan biridir. Başarı ile tedavisini gerçekleştirmeyi başardık" dedi.


Akçar konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "OSM Ortadoğu Hastanesi Kalp-Damar Kliniği Türkiye'de ses getiren işlere imza atan bir klinik haline geldi. Biz çok yeni bir klinik olmamıza rağmen Türkiye'nin belli başlı birçok büyük merkezlerinde yapılan bütün operasyonları benim başkanlığımda gayet ciddi bir şekilde yapılıyor. Bu bağlamda, dünyada son derece nadir görülen, kalbin içinde değil; kalp adalesinin içerisinde yerleşmiş 6, 5 santim boyunda bir köpek kistinin ameliyatını yaptık. Bu ameliyatın özelliği bu güne kadar literatürde görülen 3 vakadan bir tanesi olması. Çünkü kalbin serbest duvarının içinde aynı zamanda kalp boşlukları ile ilişkisi olmayan sol vertikülün arka duvarına yerleşmiş 6, 5 santimlik bir kistti. Biz bu kisti çıkarttıktan sonra kalbin arka yüzüne miyokart dokusunu koruyarak yeni bir duvar yaptık. Aynı zamanda bu hastanın ana aortun üzerinde bulunan 8 santimetrelik ikinci kisti çıkardık. "


Kardiyak kökenli kistlerin çok görüldüğünü çok sayıda kist çıkardıklarını belirten Akçar, "Bu kistin kalp adalesinin içinde anevnzma yapması çok dikkat çekiciydi. Fevkalade iyi bir ameliyat gerçekleştirdik. Şimdi hastamız serviste gözetimimiz altındadır. Bu ameliyat, Şanlıurfa'nın sağlık konusundaki geldiği aşamayı gösteriyor. Yaptığımız işin bu bağlamda değerlendirilmesi gereken bir iş olduğunu düşünüyorum. " şeklinde konuştu.

(haberler.com)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık