Ana Sayfa Kültür/Sanat Dünyada sadece 7 tane var

Dünyada sadece 7 tane var

İstanbul başta olmak üzere 6 ilde tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda 23 kişi gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2011 Çarşamba 14:32
Dünyada sadece 7 tane var
Operasyonda, dünyada sadece 7 adet olduğu belirtilen 150 bin euro değerinde "Kral Mührü" ele geçirilirken, şüphelilerin tarihi eserleri çıkarmak için dinamit lokumu kullandıkları ortaya çıktı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu'da çeşitli yerlerde dinamit lokumu kullanarak yapılan kazılardan çıkarılan bazı tarihi eserlerin satılmaya çalışıldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı. Yapılan takipte elebaşılığını R.Ö'nün yaptığı 23 kişilik şebeke tespit edildi. Yaklaşık 6 ay süren çalışmanın ardından dün İstanbul, Ankara, Bursa, Yalova, Düzce ve Bilecik'te toplam 26 adrese eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Baskında 23 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş

yerlerinde yapılan aramalarda aralarında heykel, madalyon, sikke, Kur'an-ı Kerim, kılıç ve kavalın da bulunduğu 270 adet tarihi eser, 6 dinamit lokumu ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Emniyette sorgulanan şüphelilerin çalışma yöntemleri de tespit edildi. Buna göre şüpheliler, define olduğunu belirledikleri alanlarda dinamit lokumunu patlatıp, ardından kazı ile tarihi eserleri çıkarttı. İkinci yöntemde ise şebeke üyelerinin köyleri dolaşıp para karşılığında tarihi eserleri topladıkları belirlendi. Her iki yöntemde de el konulan eserlerden ucuz olanların İstanbul'da satılırken, pahalı olanların Avrupa'ya gönderildiği kaydedildi.

Ele geçirilen tarihi eserler arasında en çok dikkat çeken ise, dünyada sadece 7 adet olduğu belirtilen Roma dönemine ait madalyon oldu. "Kral Mührü" denilen madalyonun maddi değerinin 150 bin euro olduğu belirtildi.

Şüphelilerin emniyetteki sorgusu sürerken, ele geçirilen tarihi eserlerin incelenmek üzere Arkeoloji Müzesi'ne gönderileceği belirtildi. Polis, şüphelilerin define çıkarılacak yerleri nasıl tespit ettiğini belirlemek için de çalışmalarını sürdürüyor.(kenthaber.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star