Ana Sayfa Dünya Dünyadan Türkiye tepkileri

Dünyadan Türkiye tepkileri

Türkiye'deki olaylara ilişkin dünyanın dört bir yanından açıklamalar geldi.

Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2016 Cumartesi 05:11
Dünyadan Türkiye tepkileri
Lavrov, Türkiye'deki olaylara ilişkin açıklama yaptı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bütün devletlerde tüm sorunların anayasa çerçevesinde, ölümcül çatışmalardan uzak durularak çözülmesi gerektiğini bildirdi. Lavrov şunları söyledi: "Türkiye'deki olaylara ilişkin reel zamanda bilgiler alıyoruz. Her türlü ölümcül çatışmadan uzak durulması ve tüm sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi gerek." ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Türkiye için istikrar, barış ve süreklilik umduğumu söylüyorum.

ABD Dışişleri'nden Türkiye'de vatandaşlarına çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki gelişmeler üzerine, Türkiye'deki vatandaşlarına evlerinden çıkmamaları yönünde çağrı yaptı.

Avrupa Birliği'nden soğukkanlılık çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'de yaşanan olaylarla ilgili soğukkanlılık ve demokratik kurumlara saygı çağrısı yaptı.

BM'den soğukkanlılık çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, yaptığı açıklamada, BM'nin Türkiye'de ne olup bittiğini anlamaya çalıştığını söyleyerek, Türkiye'de yaşanan süreçte soğukkanlılık çağrısında bulundu.

Dış basında "Türkiye'de darbe girişimi"

Fınancıal Times: Türkiye'de darbe girişimi. Ordu iktidara el koyduğunu duyururken, cumhurbaşkanı hükümeti savunacağını açıkladı.
Kathimerini: Başbakan Aleksi Çipras'a Yunan Gizli Servisi tarafından Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili olarak bilgi verildi.
The Atlantic:
Türkiye'deki darbe girişimi iddiaları arasında sosyal medya karardı.
Los Angeles Tımes:
Darbe girişimi haberleri üzerine Türkiye'de halk ATM'lere akın etti.

Türkiye'deki olay İsviçre basınında geniş yer buldu

İsviçre basını bu akşam Türkiye'de yaşanan olaylara geniş yer ayırırken Le Matin Gazetesi, "Güvenlik güçleri Boğaz Köprüsü'nü kapattı" başlığı ile verdiği haberde ordu içindeki bir grup darbeye teşebbüs etti. Ankara'da ve İstanbul'da heyecanlı dakikalar yaşanmakta. Ankara'da askeri jetler ve helikopterler alçaktan uçarak Ankara'da tedirginlik yarattı. Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, olayı ordunun içinde bulunan bir grubun hükümete karşı ayaklanması olarak değerlendiriliyor" diye yazdı.
Blick gazetesi: "Türkiye'de askeri darbe, asker yönetime el koydu" derken, "Asker, Türkiye'de bir darbe ile iktidarı aldı. Erdoğan halkı direnişe çağırdı" başlıkları attılar.     Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA- Zafer Atamer / Cenevre-Brüksel- Washington, (DHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık