Ana Sayfa Urfa Haberleri DÜŞÜNCELER HÜR OLMALI

DÜŞÜNCELER HÜR OLMALI

ŞanlıUrfa Baro Başkanı Av. İrfan Güven, hukuk kurallarının yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Hukuk canlı bir varlıktır. Canlılığını korumak için bireylerin talepleri şart. Bireyler bilinçli olmazsa talep edecekleri istekleri de olmaz. O zaman hukuk rafa kalkar. Talep durursa hukuk ölür." dedi.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2011 Pazar 14:19
DÜŞÜNCELER HÜR OLMALI
AK Parti ŞanlıUrfa il binası çok amaçlı toplantı salonunda 'Urfa'da Hukuksal Sorunlar ve Hak Arama Bilinci' adlı bir konferans düzenlendi. AK Parti İl Teşkilatı tarafından düzenlenen konferansa ŞanlıUrfa Baro Başkanı İrfan Güven konuşmacı olarak katıldı. Güven, hak arama bilincinin bireysel olarak geliştirmenin önemine dikkat çekerek, hakların özellikle somut belgelerle aranması gerektiğine vurgu yaptı. 

Konferansta bilginin zarar vermediğine değinen Baro Başkanı Güven, bilginin yanlış kullanılmasının olumsuz durumlara sebep olduğunu ifade etti. 

Türkiye'nin tam olarak bir hukuk devleti vasıflarını taşıyamadığını ileri süren Güven, ülkenin hukuk devleti olma yolunda son dönemlerde önemli adımların atıldığını kaydetti. Dinleyicilere 'bilinçli toplum olmalı, bilgiyi üretmeliyiz' çağrısında bulunan Güven, "Bilgi ağının yaşamsal önemi vardır. Biz bilgiyi üretmezsek, bize sunulan bilginin tüketicisi oluruz. Bu nedenli bilinçli bir hale gelip bilgiyi biz üretmeliyiz. Hukuk toplumu ve hukuk devleti kavramlarını çok kullanıyoruz. Bu kavramları bilmek değil, ne anlama geldiğini bilmek lazım. Gerçek anlamda hukuk devleti olabilmek için bireysel olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz." şeklinde konuştu. 

Hukuka saygının ailede başladığını belirten Başkan Güven, "İyiliği emretmek ve kötülüğü engellemek bireysel görevlerimizdir. Haklarınızı bireysel olarak talep ediniz." ifadelerini kullandı. 

DÜŞÜNCELER HÜR OLMALI 

Düşüncelerin her toplumda hür kabul edildiğini ama uygulamada sorunlarla karşılaştığını ifade eden Güven, "Hakların yerleşmesi hukuk devletinden geçer. Yaşam haklarınız olan haklar var. Düşünce hakkı gibi. Bütün düşünceler hür olmalı. Düşünce hakkı her sistemde var ama uygulamada bir takım aksaklıklar ve sıkıntılar oluyor. Buna en iyi örnek Türkiye'dir." diye konuştu. 

Demokrasiyi yasa sınırlarının belli olduğu düzen olarak tanımlayan Güven, yasal sınırların somut olmasının gerekliliğine değindi. "Bir ev aranması, bir kişinin aranması, nasıl aranacak, niçin aranacak bir çerçevesi yasal olarak belirlenmesi lazım." diyen Güven, bir sabahın köründe kapınız çalındığında 'bu sütçüdür' diye kapıyı açılabiliyorsa demokrasinin oluştuğuna işaret olarak algılanabileceğini söyledi. 

"HUKUK CANLI BİR VARLIKTIR, SÜREKLİ KENDİNİ YENİLER" 

Hukukun canlı bir varlık olduğunu belirten Baro Başkanı, "Hukuk canlı bir varlıktır. Canlılığını korumak için bireylerin talepleri şart. Bireyler bilinçli olmazsa talep edecekleri istekleri de olmaz. O zaman hukuk rafa kalkar. Talep durursa hukuk ölür." dedi. 

Daha sonra gözaltına alınma, susma hakkı, avukat isteme hakkı, göz altı sürecini anlatan Av. İrfan Güven, adliye koridorlarına düşen herkesin suçlu olmadığını belirterek, masuniyet karinesinin unutulmaması gerektiğine işaret etti. 

Konferans soru ve cevap bölümü ile tamamlandı. Konferansa partililer, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve hukukçular katıldı.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star