Ana Sayfa Eğitim EĞİTİM BİR-SEN "ÖĞRETMENİME DOKUNMA!"

EĞİTİM BİR-SEN "ÖĞRETMENİME DOKUNMA!"

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim COŞKUN yaptığı yazılı açıklama ile AK Parti'nin son dönemdeki eğitim ve siyasi konulardaki yaklaşımlarını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2011 Perşembe 08:25
EĞİTİM BİR-SEN
Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim COŞKUN yaptığı açıklamada: "Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından Haziran 2011 yılına kadar Türkiye normalleşme sürecinin risklerinin birçoğunu göze alarak, önemli değişikliklere imza attı. Özellikle Türkiye’nin en önemli sorununun Kürt Sorunu olduğunu bizzat Cumhurbaşkanı’nın dillendirmiş olması, ilk defa Devletin özeleştiri sürecini başlattığı ve bir yüzleşme, devamında belki helalleşmenin gelebileceği beklentisini birçoğumuzda oluşturdu. Bu konuda da çok önemli adımlar atıldı. Çok büyük tabular yıkıldı. Hatta, devletle örgüt arasında oldukça ciddi müzakerelerin yapıldığı ve bu müzakerelerin sızdırılmasından sonra süreci sahiplenen açıklamaların yapıldığı günlere kadar geldik.


Haziran 2011’den sonra Kürt Sorunu’nun çözümüne yönelik yöntem değişikliği akıllara bu soruna sadece ve sadece güvenlik perspektifinden bakan eskimiş bir anlayışı hatırlatmaktadır. Kürt Sorunu’na ilişkin yaklaşımın akan kanın kime ait olduğuna bakmadan durması olması gerekirken, son zamanlarda kamuoyunda onlardan daha az ölüyor, bizden daha fazla şeklinde bir ceset yarışına girilmiştir. Bu süreçte sokak ortasında öldürülen sivil giyimli askerler, halı sahada top oynayan silahsız polislere yapılan saldırılar, çapraza alınarak katledilen kadınlar ve eylemlere karşılık unutulmaya yüz tutmuş eski Türkiye’nin üç beş çapulcu muhabbeti… Son yıllarda Açılım politikalarına destek verenler arasında çocukları dağda olan kaç anne baba var diye araştıran oldu mu acaba? Şu an bu anne babaları ne düşünüyor merak eden var mı?

Bu belirsizlik ve pus bizim canımızı sıkarken, bir de camiamızın kurban seçilmeye çalışıldığını görmek bizleri derinden yaralamıştır. Türkiye’nin dört bir tarafından gelerek zor koşullarda eğitim-öğretim hizmeti vermeye çalışan öğretmenlerin silah zoruyla kaçırılmaları hiçbir şekilde tarif edilemeyecek bir zulümdür. Dağa kaldırılarak sindirilmeye çalışılan öğretmenlerden ilk beklenen bölgeyi terk etmeleridir.

Bununla beraber bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına ve özellikle ilimizde yürütülen operasyonlar çerçevesinde bir eğitim sendikasına mensup öğretmenlerin evlerine yapılan baskınların çözüme dönük olduğunu savunmak mümkün değildir. Sivilleşmenin ve örgütlenmenin önündeki her türlü engelin kaldırılmasını umduğumuz yeni anayasa hazırlıkları arifesinde, bu yaklaşımlar tamiri zor yaralar açacaktır. Her sabah okullarına giden, adresleri belli öğretmenlerin evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmış olmaları, şiddete bulaşılmamışsa farklı düşüncelere sahip olmanın suç gibi kabul edilmesi normalleşme sürecine hizmet eden yaklaşımlar değildir.

Bu sert dil terkedilmediği müddetçe Kemal Burkay’ın dönüşünün bir anlamı olmayacak, açılım içi bir türlü doldurulamayacak iyi niyetli bir girişim olarak kalacak, bir taraftan “Diğer ülkeler bu sorunları nasıl çözmüşse, devletimizin de denemesi normaldir.” diyerek, müzakere mesajları verip, diğer taraftan daha fazla kan kokusu isteyen şahısları televizyonlarda konuşturmanın çelişkisini hiç kimse açıklayamayacak."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Damla Projesi'yle Çocukların Gönüllerini Fethettiler

Damla Projesi'yle Çocukların Gönüllerini Fethettiler

Kurumsal

İçerikYukarı Çık