Ana Sayfa Eğitim Eğitim Bir-Sen'den Ek Ödemeler İçin Açıklama

Eğitim Bir-Sen'den Ek Ödemeler İçin Açıklama

Eğitim Bir-Sen "Ek Ödemelerde mağdur olan eğitim neferleri için mücadeleye devam"

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2011 Cuma 14:15
Eğitim Bir-Sen'den Ek Ödemeler İçin Açıklama
Eğitim Bir-Sen, Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı yazılı açıklama ile son günlerde öğretmen maaşlarındaki ek ödemelere ilişkin sosyal medyada çıkan haberleri eleştirdi.

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yazılı açıklamasında:

Ek Ödemelerde mağdur olan eğitim neferleri için mücadeleye devam

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken, internet ortamında ve sosyal paylaşım sitelerinde ek ödemelerle ilgili manipülasyon yapılmaktadır. Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu’nun Yetkili Sendikası olduğumuz için, 666 sayılı KHK hakkında, başta eğitim çalışanları olmak üzere, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğinden hareketle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “eşit işe eşit ücret” anlayışı çerçevesinde ek ödeme oranlarında düzenleme yapılmıştır. Eşit işe eşit ücret, sendikamızın yüksek sesle dile getirdiği bir talep olmuş ve 2010 Yılı Toplu Görüşmelerine Yetkili Konfederasyon olarak katılan Memur-Sen in baskısı ile Toplu Görüşme Tutanağı’nda imza altına alınmıştır.

Farklı bakanlıklarda eş değer kadrolarda çalışan personelin maaşları arasındaki fark, kamu çalışanlarının en fazla şikâyet ettiği konuların başında gelmekteydi. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları bu konunun başlıca mağduru olmuşlardır. Bu mağduriyet, 666 sayılı KHK ile büyük oranda giderilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan yardımcı hizmetli, memur, şef, şube müdürü gibi personelin maaşlarının aynı unvanla diğer bakanlıklarda görev yapan personelin maaşlarıyla eşitlenmesi talebimiz bu KHK ile karşılanmış, talebimiz kazanıma dönüştürülmüştür.

 

Ancak, KHK’nın taleplerimizin bütününü karşıladığını söylemek ya da eksik hususlar içermediğini ifade etmek mümkün değildir. Hizmet kolumuz sınırlılığında baktığımızda, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının mevcut ek ödeme oranlarında herhangi bir artış yapılmaması kabul edilemez. Artış yapılmamasının gerekçesi olarak ifade edilegelen, “öğretmen ve öğretim elemanlarının muadili bir unvan olmaması” açıklamasını, ek ödemeyle ilgili geçmiş dönem (2010 Toplu Görüşme Mutabakatına Bağlı Olarak Ek Ödemede Yapılan 80 TL’lik Artıştan Öğretmen ve Öğretim Elemanlarının Yararlandırılması) uygulamalarını dikkate alarak doğru ve gerçekçi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu anlayışla KHK’nın yayımlanmasını müteakip öğretmen ve öğretim elemanları ile ilgili mağduriyetin giderilmesi ve hatadan dönülmesi için gerekli girişimlere konfederasyonumuzla birlikte başladık.

Bu kapsamda, Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratları ile hafta içinde yaptığımız görüşmede konuyu ilgililerin dikkatine sunduk. Sendikamızın ilgili birimlerince hazırlanan karşılaştırmalı maaş tabloları aracılığı ile 666 sayılı KHK’nın öğretmenleri ve öğretim elamanlarını hangi düzeyde mağdur ettiğini ortaya koyduk. Beraberinde bu mağduriyetin giderilmesi için gerekli yasal düzenlemeye ilişkin talep ve önerilerimizi de gerekli mercilere ilettik.

Konunun takipçisi ve çözüme kavuşturucusu olmakta kararlıyız. Bu noktada öncelikle toplu sözleşme masası seçeneğimizin temel bir güç olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. 2009 ve 2010 Toplu görüşmelerinden kaynaklanan yetkilerimizi de dikkate alarak, toplu sözleşme öncesinde de öğretmen ve öğretim elemanlarına mahsus ek ödeme artışı yapacak bir düzenlemenin gerçekleştirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu artışın ek ödeme, özel hizmet tazminatı ya da ek özel hizmet tazminatı oranlarının artırılması seçeneklerinden birisi tercih edilmek suretiyle yapılması konusundaki önerimiz yetkililerce değerlendirilmektedir. Bakanlıkta görev yapan hizmetli, memur, şef ve şube müdürleri için 666 sayılı KHK ile elde ettiğimiz kazanımın bir benzerini öğretmen ve öğretim elemanları için de gerçekleştireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.


Bizde eğitim-bir-sen Şanlıurfa şubesi olarak özlük ve özgürlük mücadelesinin en önemli güvencesi olan sendikamızın mücadelesine destekleriniz devamını diliyoruz.


 

 İBRAHİM COŞKUN

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star