Ana Sayfa Eğitim EĞİTİMCİLER HEDEFSE GELECEĞİMİZ KARANLIKTIR

EĞİTİMCİLER HEDEFSE GELECEĞİMİZ KARANLIKTIR

Eğitim bir sen yaptığı yazılı açıklamada öğretmene saygı sorununu en temel sorunlardan biri haline geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2015 Cumartesi 13:14
EĞİTİMCİLER HEDEFSE GELECEĞİMİZ KARANLIKTIR

Eğitim bir sen yaptığı yazılı açıklamada öğretmene saygı sorununu en temel sorunlardan biri haline geldiğini söyledi.

Açıklamada şu ifadele yer verildi.

Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele ve buna mukabil gösterilen kayıtsızlık oldukça düşündürücü ve aynı zamanda vahimdir.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi son bir ayda, eğitim çalışanları, İstanbul, Kocaeli, Şanlıurfa, Bursa, Sinop, Giresun, İzmir, Adıyaman, Adana başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Bu hazin durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır.

Coşkun, öğretmenlere uygulanan şiddetin temel nedenlerinden birini disiplin kurallarının uygulanmaması olduğunu belirttiği açıklamasında,

Öğrencilere yönelik disiplin kurallarının esnetilmesi, alınan disiplin tedbirlerinin uygulanmaması, öğretmene yönelik öğrenci merkezli şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak görülmelidir. Ayrıca, Alo 147 hattı vasıtasıyla öğretmenlerin kimi zaman belirsiz kişilerce mesnetsiz bir şekilde şikâyetlerle soruşturmalara tabi tutulması, şiddetin bir diğer ayağını oluşturmaktadır.

Maalesef artık eğitim çalışanları yönetici, amir, veli, öğrenci gibi birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşın savunmasız kalmaktadır. Caydırıcı hiçbir önlemin alınmamış olması da olayların fasılasız sürmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına sebep olmaktadır.dedi.

Coşkun bu tür vakaların öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açtığını; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybettiğini, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğini de doğrudan etkilediğini söyledi.

 

 

YORUMLAR
  • yorum2015-05-11 02:04:48yargiç

    şimdiye kadar nerdeydiniz ne olduda çıkıverdin genel başkanınız memuru sattı milletvekili olacak yeni başkanınız bu tip haberler için kızmasın sana :)

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık