Ana Sayfa Ekonomi EKİNCİ'DEN YATIRIMCILARA 5. ÇAĞRI

EKİNCİ'DEN YATIRIMCILARA 5. ÇAĞRI

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, Cengiz Rasgeldi'nin hazırlayıp sunduğu, Kanal Biz TV'de yayınlanan Tarım Saati programının konuğu oldu.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2012 Salı 12:23
EKİNCİ'DEN  YATIRIMCILARA 5. ÇAĞRI
Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, Ziraat Yüksek Mühendisi Cengiz Rasgeldi'nin hazırlayıp sunduğu, Kanal Biz TV'de yayınlanan Tarım Saati programında Kırsal Kalkınmayı Destekleme projeleri ve hibe destekleri hakkında detaylı bilgi verdi.
Mehmet Ekinci canlı olarak katıldığı programda Avrupa Komisyon tarafından kabul edilen, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Fonları ile desteklenecek Tarım ve Kırsal Kalkınma Programı hakkında geniş bilgiler verdi. Mehmet Ekinci Kırsal Kalkınmayı Destekle Kurumu'nun tarım sektörün gelişmişlik düzeyinin ve tarımsal nüfusun refah seviyesinin yükseltilmesi ve Türkiye’nin Avrupa Birliğine uyumunun sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizerek hibe destek olarak verilecek proje çağrıları ile ilgili de bilgiler verdi.Kanal Biz TV'de canlı yayınlanan program da Cengiz Rasgeldi'nin yatırımlar konusunda sorduğu soruları yanıtlayan Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, yaptığı açıklamasında:
" Bilindiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu  olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın  Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak  yatırımlara ilişkin  19 Aralık 2011 tarihinde Dördüncü Başvuru ilanına çıktı. Bizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatör'ülüğü olarak, başvuru kabulüne ilişkin bu çağrıyı, Şanlıurfa ilimizde Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak  isteyen işletmelere başvurularını yapmak üzere duyurduk. Bu bağlamda kurum olarak müteşebbislerimizi davet etmek için 1 mart 2012 tarihinde 5 çağrı ilanına çıktıkl. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatör'ülüğü olarak Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın  Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında verilecek Hibe Desteği'nden vatandaşlarımızı olabildiğince en üst düzeyde faydalandırmak istiyoruz.
Gıdadan, havancılığa, süt ürünlerinden, kırsal tuizme kadar geniş bir yelpazeye sahip bu hibe desteklerimizi vatandaşlarımız kullandırmak istiyoruz. Bu konuda başvuru yapmak isteyen, bilgi almak isteyen tüm vatandaşlarımıza, işletmelerimize teknik ekibimizle destek olmak için kapılarımızı sonuna kadar açmış bulunuyoruz.
Bildiğiniz gibi, geçen (2011'de) yıl bize müracaat eden işletme ve özel şahıs porjelerinden 12 proje onaylandı. Onaylanan bu 12 projenin toplam tutarı  20 Milyon 367 bin Türk Lirası'ydı. Bu 12 projeye Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın  Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında 9 milyon 3 85 bin lirasını hibe olarak tahsis edeceğiz.
Bir önce ki  3. çağrımızda da 12 farklı proje için işletme ve vatandaşımız müracaat etti. Bu projelerin de toplam bütçesi 30 milyon liraya yakın bir tutardı. Bu projelerin onaylanması durumunda söz konusu 12 farklı projemizin 13 milyon 126 bin liralık kısmını tamamen hibe olarak kullandıracağız. Geçen basına da yansıdığı gibi onaylanan projelerin yaklışık yüzde 60'nı biz hibe olarak verirken, geriye kalan proje yatırım miktarını özel bankalarımız projenin onaylanması durumunda çok cazip şartlarda kredi olarakta verebilior.
Yeterki işletmelerimiz ve vatandaşlarımız gerçek manada yatırım yapmaya karar versin. Biz her türlü desteği vermeye hazırız.  Sonuç olarak; 19 Aralık 2011 tarihinde ilana çıktığımız 4. Çağrımızın son müracaat ve proje teslim tarihi 20 Şubat 2012 mesai bitimidir. Yatırımı düşünen vatandaşlarımız kısa süresi kalan bu çağrımızı kaçırmasınlar. Çünkü, bizim hedefimiz ilimizin ekonomisine katkı sunmak adına daha önce onay alan ve sözleşmesi gerçekleştirilecek 12 projemize bu çağrımızda da en az 12 proje daha ekleyerek 12'de 12 yaptırmaktır.
Yatırmıcı vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi kurmumuza bekliyoruz. Çekinmesinler gelisinler çünkü kurum olarak bizim zaten amacımız onlara bu konuda her türlü desteği vermektir. Sonuç olarak üretilen ürünlerin bulunduğu bölgede katma değere dönüşmesi için bu tür yatırımlara ve desteklere ihtiyacı vardır. Bu yüzden biz kurum olarak bu şekil yatırımcılarımızın yanındayız onlara her türlü desteğimizi sunmaktan son derece memnun olacağız"  dedi.Dileyen vatandaşlar Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun 5. Çağrısı ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabiliyor.

>>>> 5. Çağrı İlanı İçin Tıklayın <<<<
Urfa Haber/ÖZEL
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık