Ana Sayfa Ekonomi Ekmekte Serbest Piyasa İddiası

Ekmekte Serbest Piyasa İddiası

Şanlıurfa’da ekmek üreten somun fırınları sahipleri, unlu mamul satış merkezlerinde somun ekmek satılmasından şikayetçi.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2011 Pazartesi 17:14
Ekmekte Serbest Piyasa İddiası
(GAPHA)-Şanlıurfa’da somun ekmek üreten fırın sahipleri, unlu mamul satış merkezlerinin ekmek üretme izni olmadığı halde, ekmek ürettiklerini ve bunu da halka düşük bir ücretle sattıklarını öne sürerek bu durumun önüne geçilmesini istedi. Ekmek gramajlarının düşürülerek, halka ucuz bir şekilde servis edildiğini iddia eden somun fırınları sahipleri, halkın hijyene değil de ucuz ürünlere rağbet gösterdiklerini ve bununda işlerine olumsuz bir şekilde yansıdığını söyledi. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız unlu mamul satış merkezleri sahipleri ise, durumu yalanlayarak ellerinde ekmek üretim ruhsatı olduğunu ve ekmek gramajlarını düşürmediklerini ifade ederek “ Madem öyle ise fırınlarda bizim merkezlerimizde yapılan pastaları, raflarına koymasınlar.” diyerek tepkilerini gösterdi. Serbest piyasa iddialarına da açıklık getiren unlu mamul satıcıları “ Kimseyi ilgilendirmez, istersem bedava da ekmek dağıtırım.” diye konuştu.  Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı ise;  Yaklaşık 3 yıldır Şanlıurfa’da ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmadığını belirterek Türkiye genelinde ekmeğin kilogram fiyatının 2.5 TL olduğunu Şanlıurfa’da ise 2 TL olduğunu ifade etti. İlçelerde gramaj ve fiyat farklılıklarının olabileceğini de sözlerine ekleyen Karaatlı, göreve geldikleri günden itibaren gerek ilçelerde gerek ise il merkezinde fiyatlarda ve ekmek gramajlarında herhangi bir değişikliğin olmadığını söyledi. 

ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ EN ÖNEMLİ KONU HİJYENDİR
Özellikle fırınlardaki hijyen konusunun üzerinde durduklarını ifade eden Karaatlı, somun fırınlarının ekmek üretim standartlarına yönelik soruları da yanıtlayarak “Somun fırınları olsun pide fırınları olsun ayrım yapmıyoruz, hepsi de bizim üyemizdir ancak açılış konusunda ne yetkimiz var nede müdahale imkânımız burada tek yetkili belediye meclisi ve iktisat birimidir. Onlarda elinden gelen çalışmayı yapmaktadır.” diye konuştu.  Unlu mamul ve pide fırınları standartlarında değişiklik yapıldığını da vurgulayan Karaatlı, “Unlu mamulleri için imar kanununda herhangi bir tanımlama yok. Biz federasyon nezdinde geçtiğimiz günlerde bunun nezdinde çalışmalarımıza başladık inşallah en kısa sürede bunun verimini alacağız. Nasıl ki somun ve pide fırınında şehir merkezinde iki yüz metre şartı aranıyorsa bu unlu mamuller içinde geçerli olacaktır.” Dedi.

UNLU MAMÜLLERİN EKMEK ÇIKARMASI YASAL DEĞİL
Unlu mamullerin ekmek çıkarmasının yasal olmadığını ifade eden Karaatlı, mevcut 60 unlu mamullerinden 30’unun izni olmadığı halde ekmek üretimi yaptıklarını da ifade etti. bunun önüne geçmek için gerek Şanlıurfa Belediyesi gerekse Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimlerin yapıldığını da sözlerine ekleyen Karaatlı, “Fırınların aralarındaki mesafelerin yakın olmasının yasal olarak herhangi bir sakıncası yok. Ancak sanat olarak biraz saygılı olmamız lazım. Geçmişte Eyyübiye ve Yakubiye bölgelerinde aralarda sadece briket olan fırınlar vardı.  Bizim mesleğimiz diğer mesleklere benzemez. Mahallere hitap eden, ekmek üreten kurumlarız.  Pide ve somun fırınlarına uygulanan 200 metrekare mesafe alan yasası bunlar somun fırınları için de geçerli olacaktır.  Bu konuda da sıkıntıların giderileceğine inanıyoruz.” dedi.  

DEDİKODUDAN İBARET
Ekmeklerdeki gramajın düşürüldüğü ve ekmeklerin unlu mamulleri merkezleri tarafından ucuza satıldığı iddialarının dedikodudan ibaret olduğunu belirten Karaatlı, “Gerek somun gerekse pide fırınlarımızda kontrolleri yapılmayan bir işletmemiz yoktur. Gerek belediye gerekse tarım il müdürlüğü ekipleri tarafından hepsi sıkı denetim altındadır. Bizler fiyat konusu değil de hijyen ve sağlık konusu üzerinde durmamız gerekiyor. Fiyatta da standarda oturmuş vaziyette. Ne somun nede pide fırınlarında fiyat değişikliği söz konusu değildir. Bunlar dedikodudan ibarettir. Sıkıntı çektiğimiz konulardan biri de;  ekmek satış noktalarında yaklaşık 3 yıldır mücadele vermemize rağmen ekmeklerimizi bir türlü kaldırımdan kaldıramadık. Ekmeklerimiz kaldırımlarda bunu sebebi de bakkalda satılan ekmekler. Biz ne yazık ki i bu kaldırımda bulunan ekmeklerimizi içeriye almamışız. Sigaralar kasaların yanı başında saklanırken maalesef ekmeklerimiz dışarıda. 10 kişi ekmeği elliyor bir kişi alıyor. Bu ne derecede sağlıklı?  Halkın buna dikkat etmesi lazım. Biz titizlikle bu konunun üzerinde duruyoruz. Kaldırımlardan ekmekleri kaldırdıktan sonra halkımıza daha hijyenik daha sağlıklı ekmek yedireceğimiz kanısındayım. Fırınlarda denetim yaptığımız zaman fırınların %80- %90’ı eczanelerden farksız bir konumda temizlik olduğunu kimse inkâr edemez.” diye konuştu.  
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star