Ana Sayfa Urfa Haberleri EKOLOJİ MECLİSİ: AĞAÇLAR RANT UĞRUNA KATLEDİLDİ

EKOLOJİ MECLİSİ: AĞAÇLAR RANT UĞRUNA KATLEDİLDİ

Bugün gümrük hanında basın açıklaması yapan Urfa Ekoloji Meclisi yaptığı açıklama Urfa da doğamız, tarihimiz, kültürümüz üzerinde artan sömürü, talan ve rant ilişkisine dikkat çekmek, buna karşı mücadele etmek amacıyla bugün bir basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2016 Pazar 16:37
EKOLOJİ MECLİSİ: AĞAÇLAR RANT UĞRUNA KATLEDİLDİ

Kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerle dolu urfamızda son zamanlarda yapılan tahribatların  doğal habitat alanlarını sermayeye peşkeş çekme namına yapıldığını biliyoruz. halkın iradesini eline almış  yerel yönetimlerin halktan kopuk kararlar aldığını ve rant çevrelerinin kârına kâr katmanın peşinde olduklarını yapılan bu doğa katliamlarından çok açık bir şekilde görmekteyiz

 bölge ikliminin yarı kurak oluşu, ormanlık alanın hiç denilecek kadar az olmazı yetmezmiş gibi  kentimizin sınırlı yeşil alanları da bu çevreler tarafından tahrip edilmekte ve kent giderek daha fazla betona boğulmaktadır.

Emniyet caddesinde yıllar önce dikilen okaliptüs ağaçlarının yolun estetiğini bozduğu ve aşırı su tükettiği gerekçesiyle kesilmesi yine Harran kapıda yıllardan beri dikili bulunan ağaçların inşa edilmek istenen betonarme yapılar gerekçe gösterilerek katledilmesi, Son olarak ise; Gümrük Hanında ki Anıt Çınar ağaçlar katledilmesi tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış doğal ticaret anlayışının geliştiği 1563 yılında inşa edilen  Evliya Çelebi nin seyahatnamesinde “ 70 hanı “  olarak çizilen Gümrük Hanı tarihsel geçmişi günümüze kadar aktarmaktadır. Avlusunda Halil-ür Rahman  gölünün geçtiği ve bu sudan beslenen yaklaşık 400 yıllık Anıt Çınar ağaçlarının rızvaniye vakfı ve eyyubiye belediyesi tarafından kanserli olduğu ve tehlike arzettiği gerekçeleriyle katledilmiştir.

 “Geçtiğimiz gün burada bir katliam yaşanmıştır. Urfanın kalbinde üç adet asırlık çınar ağacı rant uğruna kesilerek yok edilmiştir.

Bu katliamın sorumluları çevreyi özenle koruyup, doğa tahribatını önlemekle yükümlü olan, . Eyyübiye belediyesi ve rızvaniye vakfıdır.

Çevrenin ve ağaçların korunması için yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmak yerine, bu katlima onay veren ve seyirci kalan bu kurumlar, hiçbir bahane öne sürerek sorumluluktan kaçamazlar.

Burada yaşanan ağaç katliamı, ülke genelinde yaşanan büyük çevre tahribatının en acı örneklerinden biridir. Bir avuç şirket daha fazla kâr yapsın diye, ülkemizde ve urfamızda akıl almaz ve sınırsız bir arsa spekülasyonu, çarpık, plansız yapılaşma ve betonlaşma yaşanmaktadır.

 Ağaçlar bir kentin ciğerleridir, kentin ciğerlerini sökemezsiniz!

Urfa Ekoloji Meclisi bileşenleri olarak doğamıza , tarihimize, kültürümüze yönelik yapılan katliamlara karşı durduğumuzu, 100 yıllık ağaçların kesilip yerine yeni fidanlar dikilmesini samimi  bulamadığımızı ifade ediyor bu ve benzeri ekolojik toplum hafızasını ortadan kaldırma girişimlerine izin vermeyeceğimizi bir kez daha yineleyerek hukuki ve demokratik zeminde mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Yetkililerden Biran önce çevrenin özenle korunması, doğa tahribatının önlenmesi ve Urfa’nın doğa ile barışık bir şekilde gelişmesi için gereken önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Ağaçların ve çevrenin hunharca katledildiği, çarpık ve plansız yapılaşmanın hüküm sürdüğü bir Urfa değil, ağaçların ve çevrenin korunup geliştirildiği, planlı ve doğa ile barışık bir şekilde kalkınıp gelişen bir Urfa talep ediyoruz.”

 

YORUMLAR
  • yorum2016-02-23 08:54:10biçareler

    bu vicdansızlar biz kesiyoruz ağaçları, kime şikayet ederseniz edin diyorlar. ağa babaları dur demedikçe katiller durmaz.unuttmayın ölüm var.allah baki.büyük hesap var.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık