Ana Sayfa Ekonomi EKONOMİK DEĞERİ OLAN NADİDE ÇİÇEK

EKONOMİK DEĞERİ OLAN NADİDE ÇİÇEK

Kırmızı, sarı. Beyaz güllerin fiyatı 5 ile 10 TL’den başlarken karagülün fiyatının ise 100 liraya kadar çıkabildiği söyleniyor.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2015 Cumartesi 11:38
EKONOMİK DEĞERİ OLAN NADİDE ÇİÇEK

Genellikle gonca halindeyken siyah renkte olan, açtıktan sonra rengi koyu kırmızıya dönüşen kara gül, Türkiye’de sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişiyor. Fırat’ın suyu ve yörenin toprağı dışında rengini koruyamayan kara gül, aynı bölgede bazen açtıktan sonra da siyah kalabiliyor.

Diğer gül çeşitlerine göre bodur olan Halfeti gülü olarak da bilinen kara gül, çiçeği kesilip başka bölgelere çıkarıldığında renk değiştiriyor. Tohumu alınıp başka bölgede yetiştirildiğinde ise güller kırmızı renkte açıyor. Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açan bu güllerin çapı 6-7 santimetreye ulaşıyor.

Anadolu topraklarının zenginliğine iyi bir örnek olan bu nadide çiçek, şimdilerde bölge halkının bahçelerinde siyahın asaletini sürdürüyor.

Öte yandan bu özel çiçeğin ciddi anlamda bir ekonomik değeri var. Ülkede sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen kara gül, diğer gülere göre daha pahalı. Kırmızı, sarı, Beyaz güllerin fiyatı 5 ile 10 TL’den başlarken karagülün fiyatının ise 100 liraya kadar çıkabildiği söyleniyor.

Dünyada çiçek piyasasının en güçlü ülkesi olarak bilinen Hollanda'da da yetiştirilen karagül kimi zaman ülkemize dışarıda ithal edilirken, Şanlıurfa için önemli bir ekonomik kaynak olarak ön plana çıkıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON'dan Dolar Promosyonu

ASKON'dan Dolar Promosyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık