Ana Sayfa Güncel Ekonomiye can verelim

Ekonomiye can verelim

Haber Merkezi Şanlıurfa (Rıha

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2016 Pazartesi 21:59
Ekonomiye can verelim

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı krizi fırsata dönüştürmeye davet etti.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, uzun süredir sadece siyaset, kriz, terör, darbe konuşulan Türkiye’de iş dünyasının önemli bir sıkıntı yaşadığını belirterek; “Olumlu bir gündeme ihtiyacımız var. Siyaset, polemik, terör, darbe değil; yatırım, istihdam, ihracat konuşmalıyız” dedi. Türkiye’nin her kesimiyle beraber darbecilere karşı birlik olduğunun altını çizen Çuhacı hükümetten bu ortamdan yapısal reformlarla ekonomik bir atılım beklediklerini söyledi.

 

 

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, darbe girişiminin belirlediği gündemin iş yaşamını olumsuz etkilediğini belirterek Türkiye’nin daha olumlu bir ajandaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Hükümetten hızlı hareket ederek ekonomik reformları yaşama geçirmesini isteyen Çuhacı krizin fırsata dönüştürülmesini istedi.

 

Uzun süredir seçimler, terör olayları, gergin siyasal ortam gündemiyle fırtınalı bir gündemde yol almaya çalışan Türkiye ekonomisinin artık olumlu bir ajandaya ihtiyacı olduğunu belirten Çuhacı; “Olumlu bir gündeme ihtiyacımız var. Siyaset, polemik, terör, darbe değil; yatırım, istihdam, ihracat konuşmalıyız” dedi. Darbe girişimi ardından ekonomik dalgalanmaları analiz eden Çuhacı’nın açıklaması şöyle:

 

“Acı ama gerçek, bir darbe girişimi oldu, canlarımızı kaybettik… Masum askerlerimizi tatbikata gidiyoruz diye kışlalarından çıkartan hainler yaptıklarına kendileri bile inanmıyordu ki askerlerimizi ve halkımızı kandırmaya kalktılar. Türkiye birlik ve beraberlik içinde darbecilere karşı koydu… Hiçbir kesimden destek alamayan darbeciler de kısa sürede enterne edildiler.                 Ülkemize ve demokrasimize sahip çıktık. Bu darbe girişimi ekonomiye zarar vermesinin engellenmesi lazım. Zaten aylardır olumsuz bir gündem içinde boğulan iş dünyası, üstüne üstlük bir de darbe girişimi ile iyice sıkıntıya düştü. Böyle bir kriz ortamını fırsata çevirmeliyiz. Hükümetimizin derhal etkili önlemler alarak iş dünyasını rahatlatmasını bekliyoruz. Yapısal reformlar derhal yaşama geçirilmelidir. Yatırım destekleri ile ilgili çalışmalar hızla ekonomiye yansımalıdır. Tüm bankalar reel kesime nitelikli finansman sağlamalıdır.

MB istikrarı sağlamak ve piyasanın olumsuz etkilenmesini engellemek amacıyla attığı adımlar tarafımızca takdirle karşılanmıştır. Bu doğrultuda bankaların şubelerine vermiş oldukları talimatların dikkatlice takip edilerek ekonomimizin ve KOBİ’lerimizin yanlış uygulamalar sonucu telafi edilemeyecek zararlara uğramaları engellenmelidir. Büyük zararlar yaşamamak adına piyasanın TL ile fonlanmasından özellikle imtina edilmemesi gerekiyor. Kredi Garanti Fonu’nun KOBİ Garanti Fonu olarak bu anlamda etkili olacağını belirtmiştik. Her türlü yatırım ve istihdam ortamı rahatlatılarak iş dünyasının nefes almasını sağlamamız lazım. Yıllardır vergilerini zamanında ödediği halde son dönemde vergilerini ve SGK primlerini aksatmak zorunda kalanlara karşı verimli çözüm önerileri getirilebilir. Zamanında vergilerini ödeyenlere belirli bir yüzde indirim uygulanabilir. Vergisini ödediği halde dönemsel sıkıntıya düşenlere destekler verilebilir. Hükümetimiz, Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlere pozitif ayrıcalıklar verebilir. Toplumun her kesiminin sahip çıktığı devletimiz şimdi toplumun her kesimine karşı ekonomik önlemleri almalıdır. Demokrasi zenginlik rejimidir, insanlara zenginlik dağıtmalıdır.”

 

Çuhacı, TÜGİAD olarak ekonominin genç ve dinamik unsurları olarak bu süreçte her türlü yatırım ve istihdam hareketiyle Türkiye için üretmeye ve çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 - …..    Sn. Rahmi ÇUHACI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star