Ana Sayfa Ekonomi "Elektrik faturanızı düşüreceğiz" diyenlere kanmayın

"Elektrik faturanızı düşüreceğiz" diyenlere kanmayın

Kış mevsiminde vatandaşlara gelen yüksek elektrik faturalarını fırsat bilen dolandırıcılar iş başında...

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2011 Pazar 19:06
Vatandaşları telefonla arayarak kendilerini elektrik dağıtım şirketiyle işbirliği yapan firma yetkilisi olarak tanıtan kişiler belli bir miktar para karşılığında elektrik sayaçlarına tasaruf cihazı takacaklarını söylüyor. Bu cihaz sayesinde elektrik faturalarının 10 yıl boyunca yüzde 20 daha az geleceği vaat ediliyor. Abonelerden bu yönde çok sayıda şikâyet aldıklarını belirten Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) Genel Müdürü Abdullah Atalay, vatandaşların bu tür gelen telefonlara karşı dikkatli olmasını, hiçbir şekilde para ödemesi yapmamalarını ve kredi kartı bilgilerini vermemelerini istiyor. Atalay, " Tasaruf Cihazı" adıyla elektri tasarufu için abonelerine, kurumları adına tavsiye edilen, önerilen bir tasaruf cihazının olmadığını belirtti.

Dolandırıcıların ağına düşürmeye çalıştığı kişilerden birisi elektrik abonesi Murat Umar. Geçtiğimiz günlerde cep telefonuna "Tebrikler, ücretsiz dijital fotoğraf makinesi ve mp3 kazandınız. Hemen 755 1880'i arayın hediyenizi ve tasarruf cihazını almayı unutmayın." şeklinde bir mesaj geldiğini belirten Umar, şüphelendiği için gelen mesajla ilgili BEDAŞ'a şikayet e-mail'i attığını belirtiyor. Bir başka elektrik abonesi Ömer Demirel, TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nde çalıştığını belirten bir kişinin kendisini aradığını söyledi. Şahsın ödediği elektrik faturası bedelinden yüzde 30 indirim yapılacağını bunun için kredi kart bilgilerini almaya çalıştığını belirten Demirel, "Evime takacakları aleti 1 hafta içinde bedelsiz kargo ile kredi kartımdan çekilmek üzere bedeli 170 lira gibi bir rakam kesileceğini bildirdi. Bunun üzerine kendilerinin inandırıcı olmadığını herhangi bir TEDAŞ çalışanı değil bu yolla aletlerini satmaya çalışan insanlarsınız diyerek telefonu kapattım." diye konuştu.

Güvenlik görevlisi A.K. de cep telefonunu arayan kişilerin BEDAŞ'la işbirliği yaptıklarını söylediğini, 229 lira bedel yatırması halinde elektrik faturasında 10 yıl boyunca indirim yapılacağını vaat ettiğini ifade etti.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık