Ana Sayfa Urfa Haberleri Elektrikleri Kesilen Çiftçiler Yol Kapattı

Elektrikleri Kesilen Çiftçiler Yol Kapattı

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, DEDAŞ görevlileri tarafından yapılan kontrollerde sulama amaçlı açılan kuyularda abone olmadan kaçak elektrik kullandığı saptanan çiftçilerin elektriği kesildi.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2013 Cumartesi 12:09
Elektrikleri Kesilen Çiftçiler Yol Kapattı

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, DEDAŞ görevlileri tarafından yapılan kontrollerde sulama amaçlı açılan kuyularda abone olmadan kaçak elektrik kullandığı saptanan çiftçilerin elektriği kesildi. Abone olmadıkları gerekçesiyle elektrikleri kesilen çiftçiler, tepki için Viranşehir- Ceylanpınar karayolunu trafiğe kapattı. Yaklaşık 1 saat boyunca yol kapatan köylüler, olay yerine gelen Viranşehir Kaymakamı Muhammet Lütfü Kotan'ın abone olmaları için çiftçilere ek süre tanınacağını söylemesiyle eylemlerine son verdi.

Kaçak elektrik kullanımının önlenmesi amacıyla Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) görevlileri Viranşehirİlçesi'ne bağlı köylerde denetime çıktı. Elgün Köyü'nde yapılan ve jandarmanın da eşlik ettiği denetimler sırasında görevliler, sulama amaçlı açılan 20 civarında kuyuda kaçak elektrik kullandığını saptadı. Kuyu sahipleri hakkında işlem yapan görevliler, kuyulara enerji veren kablolara giden elektriği kesti. Bu duruma tepki gösteren köylüler ile DEDAŞ görevlileri arasında çıkan kısa süreli arbede, jandarmanın müdahalesi ile önlendi.

YOLU ULAŞIMA KAPATTILAR

DEDAŞ ekibinin ayrılmasının ardından duruma tepki gösteren Elgün Köyü sakini yaklaşık 250 kişilik kalabalık, Viranşehir- Ceylanpınar karayolunu ulaşıma kapattı. Yolda oturma eylemi yaparak araçların geçişine izin vermeyen köylüler, arazilerin hazineye ait olduğunu ve kiralama yöntemiyle işlettiklerini bu nedenle abone yapılmadıklarını ileri sürerek elektriklerinin kesilmesine tepki gösterdi. Sürücülerin eylemi ihbar etmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis, jandarma ve zırhlı araç sevk edildi.

Güvenlik güçleri, konuşmalarına rağmen köylüleri ikna edemedi. Bunun üzerine bilgilendirilen ViranşehirKaymakamı Muhammet Lütfü Kotan, DEDAŞ yetkilileri ile birlikte olay yerine gelerek köylülerle konuşmaya başladı. Hazineye ait olan ve kiralama yöntemiyle işlettikleri arazilerine tapu sahibi olmadıkları gerekçesiyle elektrik aboneliği verilmediğini ileri süren köylüleri dinleyen Kaymakam Kotan, sorunun çözümü için çabalayacağını söyledi. DEDAŞ yetkilileri de çiftçilerin abone yapılması veya elektrik kullanımına imkan sağlayan düzenleme konusunda çalışılacağını söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından çiftçilerin abone olması konusunda süre tanınacağı ve sorunun bu şekilde çözümlenmesi konusunda mutabakata varıldı. Görüşmelerin ardından Kaymakam Kotan tarafından ikna edilen köylüler evlerine döndü ve yaklaşık 1 saat trafiğe kapalı kalan Viranşehir- Ceylanpınar karayolu yeniden ulaşıma açıldı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık