Ana Sayfa Urfa Haberleri ELEKTRİKSİZ-SUSUZ KÖYDE YAŞAM MÜCADELESİ

ELEKTRİKSİZ-SUSUZ KÖYDE YAŞAM MÜCADELESİ

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine bağlı 30'a yakın köyde elektrik ve suyun olmaması köylüleri mağdur etmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2014 Çarşamba 09:31
ELEKTRİKSİZ-SUSUZ KÖYDE YAŞAM MÜCADELESİ

Köylerinde elektrik olmadığından dolayı kendi imkânlarıyla güneş enerjisiyle elektrik üreterek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan köylüler, su ihtiyaçlarını ise uzak yerlerden tankerle karşılamaya çalışıyorlar.

 

Teknolojinin geliştiği, insanların uzaya çıktığı 21. Yüzyılda elektriksiz ve susuz bırakılmanın utanç verici bir durum olduğunu ifade eden köylüler; seçimden seçime hatırlanmak istemediklerini söylüyorlar.

 

Elektriksiz köylüler, güneş paneli ile kendi enerjilerini üretiyor

Köylerindeki mahremiyeti dile getiren köy sakinlerinden Eyüp Çakmak, “köyümüze elektrik getirmek için çok uğraştık ama olmadı. Seçim zamanlarında birçok partiden gelerek; ‘Size elektrik vereceğiz.’ dediler, ama maalesef bir türlü köyümüze elektrik verilmedi. En son baktık ki olmadı kendimiz bir çare bulduk. Bu güneş enerjisiyle çalışan makineyi aldık.” diye konuştu.

 

“Hayvanların su içtiği yerden su içmek zorunda kalıyoruz”

40 yıldır köyde yaşadığını ifade eden Mehmet Ç, “Biz bu devletin vatandaşı değil miyiz? Devlet neden bizi görmüyor. Bari bizi televizyonda görsün. Biz hayvanların su içtiği yerde su içmek zorunda kalıyoruz. Elektriğimiz yok! Bakın biz Suriyelilerden daha perişanız. Bari onlara çadır kentte yer verilmiş. Bu sıkıntılarımızın giderilmesi için şikâyette gidiyoruz, ‘tamam’ diyorlar, ‘olacak’ diyorlar, ama sonrasında bir şey yok. Yetkililer bizi görsün artık.” Diyerek tepki gösterdi.

 

Resmiyette göçer olarak gösterildikleri belirten Hüseyin Ateşli ise “Biz mahalleye bağlı olduğumuz için bizim için belediyeye ödenek geliyor ama hizmet için başvuru yaptığımızda ise TİGEM arazileri içinde olduğumuzu söyleyip bizim için hiçbir şey yapmıyorlar. Yani biz arada kalmışız ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililerden isteğimiz bu duruma bir an önce el atsınlar.” dedi. (Osman Gülebak-Mustafa Kaynak-İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık