Ana Sayfa Urfa Haberleri EMİNE BEDER: "ANADOLU'NUN ZENGİN MUTFAĞINI TANITAMIYORUZ"

EMİNE BEDER: "ANADOLU'NUN ZENGİN MUTFAĞINI TANITAMIYORUZ"

Türkiye’nin lezzet ustası olarak tanınan ünlüler arasında yer alan Emine Beder, "Lokantalarına girseniz aç kalkarsınız" dediği Fransız mutfağının tanıtımı sayesinde ün yaptığını söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2014 Çarşamba 06:43
EMİNE BEDER:

Anadolu'nun zengin mutfağının da devlet eliyle tanıtılması gerektiğini belirtti.

Beder, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde düzenlediği yemek yarışmaları sırasında gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, bugün yemek yazarlarının, derneklerin ya da Piazza gibi alışveriş merkezlerinin düzenledikleri yarışmalarla Türk mutfak kültürüne katkı sunulduğunu belirterek, "Anadolu'nun zengin mutfağını tanıtamıyoruz. Bence, mutfak kültürümüz devlet eliyle tanıtılmalıdır. Kültür Ve Turizm Bakanlığı'na bu konuda önemli görev düşüyor" dedi.

Bugün Fransız mutfağının dünyanın en iyi mutfağı olarak bilindiğini belirten Beder, "Lokantalarına gitseniz karnınızı doyuramaz, aç kalkarsınız. Onların iyi olduğu alan aslında pastacılıktır. Neden Fransa bu konuda ün yaptı? Fransız ihtilalinden sonra Napolyon Bonapart, halkın ellerindeki bilgileri, tarifleri toplayıp kitap haline getirtip dağıttırıyor ve nesiller boyu bu lezzetler unutulmadan kalıyor" diye konuştu.

"Bizde ki en büyük eksiklik ise Osmanlı'nın o zengin mutfağının nesilden nesile sürmemesi" diyen Emine Beder, Türk kültüründe yer alan birçok tatlının, yemeğin yazılı kaynaklar bulunmadığından önemli bir bölümünün kayıp olduğunu ifade etti.

Emine Beder, Osmanlı mutfağının zenginliğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Osmanlıda zaten arşivleme olmadığından dolayı bir rivayete göre 3-4 bin tarif kayıp. Üstüne üstlük, yörelerin lezzetleri devlet eliyle hiç kaleme alınmamış. Kültür Ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı bu konuda kitap var ama bana göre, bu bence halk arasındaki tabiri ile devede kulak bile değil. Çok geç olmadan yöre yöre gezilerek, ülkemizin her noktasındaki yöresel mutfak kültürleri kayıt altına alınmalı. Bu iş sadece araştırmacılara, birkaç yazara bırakılmamalı. Çünkü, bu konuda devlet eliyle yapılacak kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç var."

Emine Beder, fast food tarzı beslenen Amerika'nın Türk mutfağını incelemeye aldığını belirterek, "Çünkü halkı çok sağlıksız ve obez. Kanser ve benzeri hastalıklar çok artmış durumda. Oysa bizim öz mutfağımız aslında çok sağlıklı bir mutfak ve saray mutfağı da öyleydi. İncelemeye aldılar çünkü sağlıklı beslenme konusunda bizim yörelerdeki sebze kurutmalar, tarhana ve benzeri yiyecekler ve bulgur önemli. Bulgurun son dönemdeAvrupa mutfağında da önemi anlaşıldı ve şimdi bulgur üretme merkezleri kurdular" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık