Ana Sayfa Urfa Haberleri Emniyet Müdürlüğü'nden Vatandaşlara Uyarı

Emniyet Müdürlüğü'nden Vatandaşlara Uyarı

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları hırsız ve yankesicilere karşı uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2011 Perşembe 21:15
Emniyet Müdürlüğü'nden Vatandaşlara Uyarı
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün hırsız ve yankesicilere karşı uyarılarını Gap Haber Ajansı Haber Koordinatörü Aziz Budak, www.sanliurfa.pol.tr. web sitesinden derledi. Sitede yapılan uyarılarda, vatandaşların hırsız ve yankesicilere karşı bilgilendirilmeleri de ele alındı. Gezinme Maksatlı Oto Hırsızlığı
Otonun, tamamen kullanılma amacıyla çalınmasıdır. Genellikle oto hırsızlığını meslek edinmemiş, bu konuda amatör olan gençler tarafından yapılmaktadır. Bu şekilde çalınan otolar çoğunlukla, çalınmasından itibaren 24 ile 48 saat arasında herhangi bir zarara maruz kalmadan, aynı şehirde terk edilmiş vaziyette bulunmaktadır.
Bu otolar, genellikle oto sahibinin, aracı kapı veya camı açık bir vaziyette hatta anahtarlarını da kontak üzerinde bırakması neticesinde çalınmaktadır.


Yedek Parça Olarak Satma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan otoların, çalınmayı müteakip parçalarına ayrılarak özellikle ikinci el oto malzemesi satan kişilerin aracılığıyla parça olarak satılmasıdır.

Change (Çenç) Maksatlı Oto Hırsızlığı
Ağır hasırlı bir otonun temin edildikten sonra, bu otoyla aynı tip, model, renk ve marka bir otonun çalınıp, ağır hasarlı olan otonun şasi ve motor numarasının çalıntı otoya uyarlanarak, ağır hasarlı otonun tamir edilmiş gibi gösterilmesi işlemine change (çenç) denilmektedir.
Başarılı bir change işlemi ile çalınan bir oto tamamen legalite kazanmakta, rahatlıkla alınarak satılmakta, hatta trafik tescilinin olduğu ilin dışında başka bir il'e nakledilerek tescil kaydı yapılabilmektedir. Bu amaçla ülkemizde pek çok oto, bu işi meslek edinmiş organize suç örgütleri tarafından çalınmaktadır.


Yurt Dışına Kaçırma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Bazı organize suç örgütlerinin çaldıkları otoları, düzenledikleri sahte kimlik, pasaport, plaka, tescil belgesi (ruhsat) marifetiyle, turink kulüplerinden triptik belgesi alarak yurt dışına çıkarmalarıdır. Bu otolar gittikleri ülkede bu sahte belgelerle satılmaktadır.


Mükerrer Tescil Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan son model otoların, sahte fatura, teknik belgesi ve imalat yeterlilik belgesi düzenlenerek, yeni imal edilmiş bir otoymuş gibi tescil edilerek satılmasıdır.


Sahte Plaka ve Tescil Belgesiyle Satma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan otoların yaklaşık % 20'si sahte plaka ve tescil belgesi (ruhsat) kullanılmak suretiyle iyi niyetli kişilere satılmaktadır.


Suçta Kullanma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Oto, gasp, soygun veya terör suçlarında kullanılmak amacıyla çalınmaktadır. Çalıntı otolarla işlenen en yaygın suç, gasp suçunun bir türü olan kap kaççılıktır.
Otoyu çalan hırsızlar, cadde ve sokaklarda yürüyen bayanların çantalarını çekip alarak çalıntı otoyla kaçmaktadırlar. Çaldıkları otoyla bir kaç kapkaç olayı gerçekleştirdikten sonra otoyu terk etmektedirler. Çantasını vermemek için direnen bazı mağdurların otonun peşinden sürüklenebilmekte hatta bu sürüklenme neticesinde kolu veya bacağı kırılabilmektedir.

Otonuzun Çalındığını Fark Ettiğinizde Ne Yapmalısınız
Derhal otonuzun çalındığı bölgenin güvenliğinden sorumlu birimle (POLİS veya Jandarma) irtibat kurunuz. Eğer otonuz POLİS bölgesinde çalındıysa 155 Polis İmdat, Jandarma bölgesinde çalındıysa 156 numaralı telefonu arayarak anında bilgi vermeniz güvenlik güçlerinin bir an evvel otonuzu bularak sizi mağdur eden şahıs ya da şahısları yargı önüne çıkarmalarını kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki bu konuda ki ihmaliniz yalnızca oto hırsızlarının işini kolaylaştırır.


İlgili güvenlik kuvvetine telefonla bilgi verdikten sonra ilk iş olarak size en yakın POLİS veya JANDARMA karakoluna Trafik Tescil Belgenizi (Ruhsat) alarak gidin. Ülkemizde çalınan otoların durumu bölgesi itibariyle, POLİS ve JANDARMA sorumluluk bölgesi olarak ikiye ayrılmıştır. POLİS bölgesinde çalınan otolar oto sahibinin müracaatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çalıntı Oto Projesine kaydedilmektedir. Bu sayede çalınan bir oto kayıt girilir girilmez ilk etapta tüm Türkiye'de ve hemen akabinde İnterpol bilgisayar kayıtlarına girilerek tüm Dünya'da arattırılmaktadır.
Otonuzun çalındığını bildirdiğiniz karakolda müracaatınız alındıktan sonra başvuru evrakınızı Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık (Oto Hırsızlığı) Büro Amirliğine kendiniz de götürebilirsiniz.
Otonuzun çalındığını fark ettiğinizde; size en yakın karakola müracaat ederseniz bu imkanlardan faydalanabileceksiniz.
Otonuzun Güvenliği İçin Alacağınız Önlemler
Dikkat!
Yapılan Araştırmalar, Oto Sahibi Olarak Alacağınız Bir Kaç Önlemle Otonuzun Çalınmasını Önleyebileceğinizi Göstermektedir.
Belki de evinizden başka en değerli malınız, otonuzdur. Otonuz aynı zamanda saldırıya en çok maruz kalan malınızdır. Basit gibi görünen önlemlerin; kazançlarınızı başkaları tarafından çalınmamasında çok etkili önlemler olduğunu göreceksiniz.
Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatıp kapıları kilitleyiniz.
Kontak anahtarını ve trafik tescil belgesini oto içerisinde asla bırakmayınız.
Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarının kopyası yapılıp, tescil belgelerinizin sahtesi tanzim edilebilir.
Otonuzu direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (Baston- Pedal) kilit ve alarm sistemini taktırınız
Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuzun üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayınız
Otonuzun kimlik kartı şasi numarasıdır.VIN ( Araç Tanımlama Numarası ) olarak tabir edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayınız.
Yeni bir oto satın aldığınızda hırsızlığa karşı güvenlik sistemleri olup olmadığına dikkat ediniz. Tüketicilerin güvenlik konusundaki endişeleri arttıkça üreticiler bu konudaki talepleri değerlendirecektir.
Cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı yada değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren paket veya poşetleri oto içerisinde bırakmayınız. Eğer değerli eşyanızı yanınıza alamayacaksanız, arka koltuğa atmak yerine görünmeyecek bir yere yada bagaja kilitleyin. Otonuzu çalma eğilimindeki kişileri oto içerisinde bırakılan eşyalar tahrik edebilir.
Eğer şahsınıza yada oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak olsa bile, otonuzu mutlaka oraya park ediniz. Tek başına gözlerden uzak tenha yerlere park etmeyiniz. Unutmayın ki kısa bir yürüyüş otonuzun çalınmasından daha iyidir.
Otonuzu ara sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı ışıklandırmalı caddelere ve otoparklara park ediniz.
Otonuzdan uzun süreli ayrılmanız halinde oto teybini veya başlığını alınız.
Motorlu taşıt satın alırken taşıtın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz.
Yeni bir araç satın almak istediğinizde Trafik Tescil belgesindeki şasi ve motor numaraları ile otonuzun üzerinde bulunan numaraların aynı olup olmadığını kontrol ediniz.
Kaza süsü vererek de oto çalındığını unutmayınız. Kaza yaptığınızda otonuzun anahtarlarını kesinlikle oto üzerinde bırakmayınız.
Oto alım-satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yapınız.


Evden Hırsızlık
İşleniş ve giriş şekline göre Açık pencereden ve kapıdan girilmek suretiyle ikiye ayrılır:
Açık Pencereden Hırsızlık
Evin özellikle yaz aylarında açık bırakılan camından camın kırılması suretiyle elin içeriye sokulup pencerenin açılması, tornavida yardımı ile pencerenin kanırtılarak açılması, balkon kapısının açık olması veya balkon kapı camının kırılarak elle kapının açılarak içeriye girilmesi ,havalandırma boşluğuna girilerek bu boşluğa bakan banyo veya tuvaletin camından içeriye girilerek meydana gelen hırsızlık türleridir. Bu suçu işleyen sanıklar genellikle nakit para ve ziynet eşyası alarak meskene girilen yerden çıkarak olay yerini terk ederler.


Kapıdan Girilmek Suretiyle Hırsızlık
Meskenin kapısının sert bir cisimle kanırttırarak veya kırarak, anahtar uydurmak suretiyle kapıyı açmak ve çelik kapılar için kaporta krikosu tabir edilen gerdirmeye yarayan alet ile çelik kapının kasası gerdirilip kilit dilinin düşürülmesi suretiyle kapının açılması sistemi olmak suretiyle kendi arasında üçe ayrılır. Bu sistemle suç işleyen sanıklar olay yerinden nakit para, ziynet eşyası, taşınabilir, değeri yüksek elektronik ve elektrikli cihazlar ile para kasasını komple götürürler, bu sistemle suç işleyen sanıklar nakilde kolaylık sağlaması için genellikle oto kullanırlar. Kullandıkları bu otoların çalıntı olmasını tercih ederler.


Evden Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler
Evden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizi kapatmadan ve kilitlemeden, dalgınlıkla kapı üzerinde anahtar unutmayınız.
Evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakınız.
Evinizden uzun süreli ayrıldığınızda değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine veya yanınıza alınız, yada banka kasasına bırakınız.
Kısa süreli bile olsa komşunuza gittiğinizde mutlaka kapınızı kilitleyiniz,
Akşam dışarıya çıktığınızda 3-5 saat sonra dönecekseniz, evinizin ışıklarından bazılarını, televizyon veya radyonuzu açık bırakınız.
Evden ayrıldığınızda kapının önüne birkaç çift ayakkabı bırakınız.
Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci veya çeşitli bahanelerle evinize girmek isteyenleri eve almayınız.
Evinizin zili çalınıp tanımadığınız birisini soran, şüpheli şahısları eşgali ile birlikte hemen Polise bildiriniz.
Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz.
Apartman giriş kapısı ziline basıldığında, zili çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayınız.
Kapı zili çaldığında mercek deliğinden bakınız. Tanımadığınız birisi veya şüpheli bir durum varsa kapıyı açmadan eşgalini polise bildiriniz.
Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol ediniz.
Kapınız çelik kapı bile olsa levye, kriko vb. aletlerle zorlanıp eve girilebileceğini unutmayınız.
Özellikle yaz aylarında zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayınız. Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişi güzel yerlerine bırakmayınız.
Pencereleri tornavida gibi aletlerle hırsızların birkaç saniyede açtıklarını unutmayınız.
Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırınız.
Çatı katlarındaki banyo, tuvalet pencerelerinden ve havalandırma boşluklarından hırsızın eve girilebileceğini unutmayınız.
Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen Polise bildiriniz. Evinizdeki küçük çelik para kasalarını evinizin gizli bir yerine monte ederek saklayınız.


Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.
Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu evrakla dolu ( elektrik , su faturası vb. ) olan daireleri seçerler.
Semt pazarlarının kurulduğu günlerde o civarda bulunan evlerden o gün daha fazla hırsızlık olabileceğini unutmayınız.
Hırsızların her türlü çelik kasayı murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerin unutmayınız.(gapha)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star