Ana Sayfa Urfa Haberleri "En Büyük" Besi Bölgesi Şanlıurfa'ya Kuruluyor

"En Büyük" Besi Bölgesi Şanlıurfa'ya Kuruluyor

Şanlıurfa'da, yıllık 40 bin tonun üzerinde et üretimi yapılması planlanan "Türkiye'nin en büyük besi bölgesi" kurulacak.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2013 Pazartesi 13:08

Şanlıurfa'da, yıllık 40 bin tonun üzerinde et üretimi yapılması planlanan "Türkiye'nin en büyük besi bölgesi" kurulacak.

Temeli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in katılımıyla düzenlenecek törenle atılması beklenen besi bölgesi, 3 milyon TL'ye mal olacak.

Hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da, besiciler artık daha modern şartlarda hayvanlarının bakım ve ihtiyaçlarını karşılama imkanına kavuşacak.

Yıllarca uygunsuz koşullarda ve sıkıntılı bölgelerde hayvancılık yaptıkları için milyonlarca TL zarara uğradığı ifade edilen besiciler, yeni bölgede Türkiye ve bölge ekonomisine daha fazla destek sağlayacak.

-"5 bin kişiye istihdam imkanı"-

Besi Organize Sanayi Bölge Başkanı Abdullah Şıldır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır umutla uğraştıkları besi bölgesinin temelini atacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Toplam 8 bin 500 dönüm alan üzerine inşa edilecek besi bölgesinde 532 işletmenin yer almasının planlandığını aktaran Şıldır, "Türkiye'nin en büyük projesi bu. 106 bin büyükbaş hayvan kapasitesi olacak. Yıllık ortalama 40 bin tonun üzerinde et üretimi yapılacak. Besi bölgesinde 5 bin kişiye istihdam sağlanacak" dedi.

Şıldır, söz konusu besi bölgesinin istihdam kapasitesinin zaman içerisinde artabileceğini kaydetti.

Besi bölgesinin temelinin bu hafta içerisinde atılması bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star