Ana Sayfa Ekonomi "EN BÜYÜK İŞLETMEDE" HASAT ZAMANI

"EN BÜYÜK İŞLETMEDE" HASAT ZAMANI

TİGEM'in en büyük işletmesi konumundaki Ceylanpınar Tarım İşletmesinde hububat hasadına başlandı.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2012 Cuma 11:32
1 milyon 761 bin 261 dekarlık toplam arazi varlığıyla dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında yer alan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki işletmede 972 bin 554 dekarlık alanı tarla olarak kullanılıyor.

Sulu tarımın da yapıldığı işletmede kuru tarım kapsamında hububat ekili alanda bu yılki hasada başlandı. Gümüşsu işletmesinde yapılan geleneksel hasat töreni öncesi kurban kesildi.


Daha sonra kurulan kıl çadırda birlikte yemek yiyen işçiler, kazasız bir hasat dönemi için dua ettikten sonra onlarca biçerdöverle buğday ve mercimek tarlalarında biçime başladı.


Sulu tarım artıyor


İşletme Müdürü Tekin Ünal, kuru ve sulu tarımın yapıldığı 525 bin dekarlık alanda buğday hasadının yapılacağını söyledi.


Ayrıca 39 bin 500 dekarlık alanda da mercimek hasadına başlandığını aktaran Ünal, 450 personelin katılımıyla 20 gün sürecek hasatta 140 biçerdöver ve 70 kamyonun kullanılacağını ifade etti. Tekin Ünal, şunları kaydetti:


''Geçen yılki hasat sonunda 120 bin ton buğday elde etmiştik, bu yıl rekolte beklentimiz 175 bin ton civarında. İşletmede sulama ve modernizasyon projeleri sayesinde kullandığımız ileri teknoloji ve açılan yeni kuyularla birlikte sulu tarım yapılan alan miktarı her yıl biraz daha artıyor. Bu yıl hasat yapılacak alanların önemli bir bölümünde sulu tarım yapıldı. Sulanan alan miktarını artırmak için çalışmalarımız sürüyor.'' 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star