Ana Sayfa Urfa Haberleri En Fazla Öğretmen Ataması Şanlıurfa'ya

En Fazla Öğretmen Ataması Şanlıurfa'ya

Milli Eğitim Müdür Vekili Gencer: ''Bu atama bir çok açığımızı kapatacak'' -Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Coşkun: ''17 bin öğretmenden 2 bin 300 civarında öğretmenin Şanlıurfa'ya atanması bizim için büyük bir şans ama yeterli değil'

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2012 Perşembe 12:35
En Fazla Öğretmen Ataması Şanlıurfa'ya
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), bu hafta yapacağı atamada en fazla öğretmenin Şanlıurfa'da görevlendirileceği bildirildi.
İlköğretimdeki öğrenci sayısı kendisinden büyük birkaç ili geride bırakarak İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra 4. sırada yer alan Şanlıurfa'da bir çok okuldaki öğretmen açığı, ''ücretli öğretmenlik'' sistemiyle kapatılıyor.
Bu kapsamda MEB tarafından 3 Şubat Cuma günü 30 ile yapılacak 17 bin öğretmen atamasında 2 bin 370'lik kontenjanla en fazla öğretmenin Şanlıurfa'da görevlendirileceği belirtildi.
İl Milli Eğitim Müdür vekili Sadullah Gencer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atanacak 2 bin 370 öğretmenin ildeki öğretmen açığının kapatılmasında çok önemli olduğunu belirterek, ''Bu atama bir çok açığımızı kapatacak'' dedi.
Gencer, yeni atanan öğretmenleri ayın 10'unda, 8 gün sürecek bir eğitime alacaklarını da kaydetti.

-Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Coşkun

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun da Şanlıurfa'nın öğretmen açığının fazla olduğu illerin başında geldiğini ifade etti.
İlde yaklaşık 7 bin 500 öğretmen ihtiyacının bulunduğunu belirten Coşkun, ''17 bin öğretmenden 2 bin 300 civarında öğretmenin Şanlıurfa'ya verilmesi bizim için büyük bir şans ama yeterli değil. Özellikle eğitimin geri olmasının başlıca sebeplerinden biri öğretmen eksikliği olarak değerlendirilir. Bunun bir an önce giderilmesi gerekir'' diye konuştu.
Öğretmen olarak atananların ''Adaylık süresi dahil en az 4 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabilmeleri'' şartını da eleştiren Coşkun, şöyle devam etti:
''İnsanların bir yerde kalması, onların kendi istekleriyle olması gerekir ki yaptıkları işten zevk alsınlar. Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen açığı olan bölgelerde pozitif ayrımcılık dediğimiz bir uygulamanın mutlaka gerçekleşmesi gerekir. Bu bölgelerde çalışan öğretmenlere bir miktar ek bir ücret verilirse insanlar hem kendi isteğiyle kalmış olur hem de mutlu bir şekilde işlerini daha güzel yapacaklarına inanıyoruz.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık